Thursday , 23 February 2023

SOCIALE

“EUROPA NOSTRA” JEP ALARMIN SOS PER UREN E ZOGUT

Europa Nostra, organizata ndërkombëtare e cila mbron vlerat e trashëgimisë kulturore ka lëshuar alarmin SOS për Urë e Zogut mbi Lumin Mat, monument kulture që prej vitit 1999 e që rrezikon shembjen. Organizata Europa Nostra dhe Instituti i Bankës Europiane të Investimeve shpallën të martën më 14 dhjetor, listën e 12 siteve më të kërcënuara të trashëgimisë në Europë, mes …

Lexo me shume

HAPET KONSULLATA E NDERIT E MALIT TË ZI NË SHKODËR

Hapet Konsullata e Nderit e Malit të Zi në Shkodër. Në krye të saj do jetë Sokol Hoxha i cili është emeruar në një ceremoni zyrtare të organizuar me këtë rast nga vetë ministri i jashtëm i Malit të Zi, Gjorgje Radulloviq. Radulloviq u shpreh se hapja e konsullatës është një ngjarje e rëndësishme në marredhëniet mes Shqipërisë dhe Malit …

Lexo me shume

RESHJET, DHJETRA HEKTARE TOKE BUJQESORE TE PERMBYTURA NE LEZHE

Këto nuk janë pamjet e ndonjë liqeni, por të Fushës së Torovicës në Lezhë. Ndonëse reshjet e shiut janë ndërprere prej dy ditësh, dhjetra hektarë tokë bujqësore ndodhen nën pushtetin e ujit. Përmbytja po dëmton të mbjellat e dimrit, ndërsa fermeret thonë se kjo situatë është e vazhdueshme sa herë ka reshje të dendura shiu. Sipas tyre humbjet janë të …

Lexo me shume

“TI THEMI JO TRAFIKIMIT TË QENIEVE NJERËZORE”

Qendra Europiane po zbaton projektin “Fuqizimi i grupeve vulnerabël për ti thënë JO trafikimit të qenieve njerëzore”. Një projekt që ka për qëllim të kontribuojë në identifikimin dhe përfshirjen sociale të personave vulnerabël ndaj trafikimit të qenieve njerëzore në Bashkinë Vau i Dejës. Pas përfundimit të procesit të hartëzimit social, është hartuar një raport me gjetje dhe rekomandime që mund …

Lexo me shume

LEZHA NDEZ DRITAT E FESTAVE TE FUNDVITIT

Atmosfera e festave të fundvitit ka trokitur në Lezhë. Qyteti është veshur me dekorin festiv, ndërsa ceremonia e ndezjes së dritave bëri bashkë në sheshin “Gjergj Kastrioti” dhjetra qytetar të cilët sfiduan kushtet atmosferike dhe iu gëzuan atmosferes të krijuar nga Bashkia në mënyre simbolike. Teksa uroj festat e fundvitit, kryebashkiaku i Lezhës Pjerin Ndreu tha se qyteti është futur …

Lexo me shume

PREZANTOHET NË SHKODËR DOKUFILMI “THE ALBANIAN CODE”

Është prezantuar në Shkodër dokufilmi “The Albanian Code” të Gady Castel. Dokufilmi trajton kodin e nderit të quajtur “Besa”. Ky kod vë në dukje traditën e shqiptarit për të ndihmuar këdo që paraqitet në nevojë para derës së tij. Bazuar në këtë traditë, gjatë Luftës së Dytë Botërore, megjithëse bashkësia hebraike në Shqipëri ishte shumë e vogël (rreth 200 vetë), …

Lexo me shume

KRUJA DHE KURBINI “PUSHTOHEN” NGA MJEGULLA E DENDUR

Zona e Krujës dhe Kurbinit u mbulua nga mjegulla e denduar mbrëmjen e së shtunës. Kjo situatë krijoi vështiresi në lëvizjen e automjeteve, kryesisht në segmentin rrugor Fushë Krujë-Milot. Mjegulla nisi rreth orës 19:00 të mbrëmjes e zgjati deri në mesnatë. Në disa pika u vendosen efektiv të policisë rrugore, duke sinjalizuar drejtuesit e automjeteve që të bëjnë kujdes. Ndërkohë …

Lexo me shume

NE PRITJE TE RINDERTIMIT, FAMILJA RIKTHEHET NE BANESEN E DEMTUAR

Pasi qëndrun për rreth 2 vite në çader, familja Jonuzaj në Gurez të Kurbinit u rikthye në banesen e shkatërruar nga tërmeti i 26-nëntorit të vitit 2019-të. Moti i ftohtë dhe dëmtimi i çadres detyroi 3 pjestaret e kësaj familje të injorojnë rrezikun e të hynë në shtëpinë e dëmtuar. Situata për ta bëhet më e vështire, pasi nëna dhe …

Lexo me shume

RIKONSTRUKSIONI I RRUGËS “BESNIK CEKA”

Në qytetin e Shkodrës, në lagjen nr. 5, ka nisur puna për rikonstruksionin e degëzimit të rrugës “Besnik Ceka”. Investimi me vlerë 2.9 milion lekë bëhet i mundur nga të ardhurat e vetë Bashkisë Shkodër. Projekti që po realizohet, parashikon ndërhyrje nëntokësore dhe mbitokësore, duke e transformuar plotësisht këtë rrugë. Ademi premtoi se investimet në zbatim të buxhetit të vitit …

Lexo me shume

PERMIRESOHET SITUATA E KRIJUAR NGA MOTI NE QARKUN LEZHE

Situata e krijuar nga moti në Qarkun e Lezhës ka nisur të përmiresohet. Sipas të dhënave të Mbrojtjes Civile gjatë 24 orëve të fundit në zonat e uleta dhe bregdetare ka patur reshje shiu me intensitet të ulët, ndërsa në zonen malore në lartesite mbi 400m ka prezencë dëbore dhe ngricave nga ulja e temperaturave. Në bashkitë Lezhë e Kurbin, …

Lexo me shume