Thursday , 23 February 2023

DENOHET ISH OFICERI QE VRAU 15- VJEARIN ME 5 VITE BURG

Gjykata e Lezhes e ka denuar me 5 vjet heqje lirie ish oficerin e policise se Lezhes Skender Seferi i akuzuar per vrasjen e 15 vjecarit Armando Skandaj, ngjarje e ndodhur ne korrik 2010 gjate nje aksioni te policise. Vendimi i gjykates ka ardhur pas 1 viti e gjysem gjykim te kesaj ceshtjet, ndersa denoncimi ishte bere nga familjaret e 15 vjecarit te vrare.

Edhe prokurori i ceshtjes kerkoi 5 vjet heqje lirie per ish oficerin e antiterrorit ne drejtorine e policise ne Lezhe Skender Seferi. Ishte prokuroria e Lezhes e cila rihapi dosjen per vrasjen e 15 vjecarit Skandaj duke e derguar ate per gjykim sebashku me te oficerin e policise se akuzuar per kete vrasje. Duke ju referuar dosjes se Prokurorise eshte bere e ditur se ish oficeri i policise ne Lezhe Skender Seferi akuzohet per vrasje nga pakujdesia, teksa policia po zhvillonte nje aksion per kapjen e nje personi te akuzuar per garibitjen e nje ifti malazez.

Armando Skandaj u vra nga nj breshri plumbash e dal nga armt e policis katr vite m par, kur uniformat blu i zun prit vllait t tij pr ta arrestuar, pasi dyshohej pr kryerjen e grabitjes. Djali u gjend n sediljen e pasme t makins dhe humbi jetn po aty. Ngjarja e rnd ndodhi me 17 korrik t 2010-s n Urn e Cenit n Lezh, ndrsa Ardit Skandaj ka udhtuar me vllain e pajet n mjet mbi 6 kilometr pr t`i shptuar policis. N momentin q e ka kuptuar se vllai m i vogl i kishte humbur jetn, ai ka ln makinn n rrug bashk me trupin e pajet t vllait n fshatin Balldre dhe pasi ka kaluar lumin sht dorzuar. Perballe kesaj situate babai i 15-vjeari te vrare Frederik Skandaj kerkoi zbardhjen e ngjarjes, ndersa sot pasi eshte njohur me vendimin e gjykates ka hedhur dyshime se prokurori nuk ka kerkuar denimin e merituar ndaj oficerit te akuzuar.

Lexoni dhe kete

VIJON OPERACIONI POLICOR “FIJET”

Policia e Shtetit vijon me fazën e dytë të planit operacional policor të koduar “Fijet”. …