Thursday , 23 February 2023

Deportohet ne shqiperi nena e vellezerve Tafili

Suedia deporton drejt Shqipris Kimete Tafilin, nnn e Genci dhe Admir Tafilit. Lajmi konfirmohet nga burime t afrta t familjes Tafili n Suedi, t cilt shfaqin frik dhe pasiguri pr jetn e gruas s sapombrritur n vendin ton. Ndonse e moshuara ka prekur pas disa ditsh tokn shqiptare, nuk dihet vendndodhja e saj, pasi sikurse theksojn burimet, qndron e fshehur nga frika e gjakmarrjes, nj histori q zuri fill 14 vite m par, kur n dern e baness s tyre n Shkodr, u vra kolonel Arben Zylyftari. T njjtat burime than, se Kimete Tafili u mbajt nn kujdestari pr disa dit me radh, derisa u transferua pr n Shqipri t enjten e javs q po lm pas.

Deportimi erdhi fill pasi Gjykata e Apelit vendosi t rrzoj krkesn e pjestarve t familjes Tafili pr t mos u deportuar drejt vendit ton, ndrsa m hert, Bordi i Migracionit kishte refuzuar statusin e azilit. Vendndodhja e pjestarve t ksaj familjeje, q ishin zhdukur prej disa vitesh nga Shqipria, kur shtpia e tyre n Shkodr u shkatrrua nga shprthimi i nj sasie t madhe tritoli, u zbulua n momentin kur n Boras, Suedi, u plagos nipi i Genci e Admir Tafilit, 12-vjear. Deri n ditn e fundit t dhjetorit 2013, askush nuk dinte pr fatin e pjestarve t ksaj familjeje.

Aktualisht n Suedi ndodhet pjesa tjetr e familjes prej dhjet antarsh.pjestart e familjes Tafili qndrojn t fshehur n Suedi, pasi nse zbulohen dhe kapen nga autoritetet, deportohen menjher drejt Shqipris. Familja kmbngul se n vendin ton sht e rrezikuar nga gjakmarrja, ndaj prmes nj avokati suedez ka vendosur ti drejtohet gjykats europiane pr t drejtat e njeriut, duke krkuar prej saj t ndal fillimisht deportimin.

Lexoni dhe kete

VIJON OPERACIONI POLICOR “FIJET”

Policia e Shtetit vijon me fazën e dytë të planit operacional policor të koduar “Fijet”. …