Thursday , 23 February 2023

DITA E ULQINIT, PRESIDENTI NISHANI TAKON PRESIDENTIN MALAZEZ

Presidenti Bujar Nishani mori pjesė nė festimet e Ditės sė Komunės sė Ulqinit.  Nė selinė e Komunės, Nishani zhvilloi edhe njė takim me Presidentin e Malit tė Zi Filip Vujanovic ku diskutuan pėr forcimin e mėtejshėm tė marrėdhėnieve midis dy vendeve dhe mbi rėndėsinė e anėtarėsimit tė Malit tė Zi nė NATO, qė i shėrben jo vetėm qytetarėve por edhe sigurisė sė rajonit. Pas takimit, Nishani tha pėr mediat se i kishte shprehur presidentit Vujanoviē vlerėsimet pėr respektin me tė cilin trajtohen shqiptarėt e Malit tė Zi.

“I shpreha Presidentit Vujanoviē vlerėsimet e mia mė tė mira pėr respektin qė autoritetet, shteti i Malit tė Zi u adreson shqiptarėve nė Malin e Zi. Jam i bindur gjithashtu se shqiptarėt e Malit tė Zi, si deri mė tani, do tė vazhdojnė tė jenė kontribues tė rėndėsishėm tė shtetit e vendit tė tyre dhe duke e adresuar Malin e Zi nė tė gjitha proceset e integrimit euro-atlantik. Njėkohėsisht gjej rastin tė falėnderoj shqiptarėt nė Mal tė Zi pėr pėrpjekjet e tyre tė jashtėzakonshme qė vazhdojnė tė bėjnė pėr tė ruajtur vlerat e trashėgimisė dhe identitetit tė tyre kombėtar.”

Nga ana e tij Vujanoviē e falėnderoi Presidentin Nishani pėr ndihmėn e ēmuar dhė mbėshtetjen pėr anėtarėsimin e Malit tė Zi nė NATO. Ndėrkohė, Presidenti Nishani mori pjesė edhe nė seancėn solemne tė Kuvendit Komunal tė Ulqinit tė mbajtur nė Qendrėn pėr Kulturėn, ku ishin tė pranishėm edhe Kryetari i Komunės Nazif Cungu, Ministra tė qeverisė sė Malit tė Zi dhe nga Kosova, si dhe pėrfaqėsues tė trupit diplomatik.

Lexoni dhe kete

NƋ MAL TƋ ZI “KRISJE” BRENDA SHUMICES

ƋshtĆ« konstituar parlamenti i ri i Malit tĆ« Zi ku pĆ«r herĆ« tĆ« parĆ« Millo …