Thursday , 23 February 2023
WASHINGTON, DC - APRIL 27: Republican presidential candidate Donald Trump delivers a speech about his vision for foreign policy at the Mayflower Hotel April 27, 2016 in Washington, DC. A real estate billionaire and reality television star, Trump beat his GOP challengers by double digits in Tuesday's presidential primaries in Pennsylvania, Maryland, Deleware, Rhode Island and Connecticut. "I consider myself the presumptive nominee, absolutely," Trump told supporters at the Trump Tower following yesterday's wins. (Photo by Chip Somodevilla/Getty Images)

DONALD TRUMP PRESIDENT I SHBA

I mposhti tė gjithė, fillimisht republikanėt tradicionalė nė garėn brenda partisė sė tyre, e mė pas edhe demokratėt nė zgjedhjet presidenciale. Ky ėshtė Donald Trump, Presidenti i 45-tė i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės. Manjati njujorkez i pasurive tė paluajtshme ka befasuar me rezultatin e arritur duke siguruar 288 vota elektorale.

Vetė Hillary Clinton ka telefonuar presidentin e zgjedhur tė SHBA dhe e ka uruar atė pėr fitoren. “Sapo mora njė telefonatė nga Hillary Clinton dhe ajo na pėrgėzoi tė gjithėve pėr fitoren tonė. Unė e falenderova atė pėr fushatėn elektorale tė ashpėr qė zhvilluam bashkė. Hillary ka punuar gjatė dhe i shpreh mirėnjohjen pėr atė qė ka bėrė pėr vendin tonė. Ėshtė koha qė Amerika tė shėrojė plagėt e pėrēarjes dhe republikanėt dhe demokratėt pėrgjatė vendit tė bėhėn bashkė si njė komb i bashkuar”, nisi fjalėn e tij Trump.

Ndryshe nga fushata, qė u shoqėrua me deklarata kontraverse tė tij, nė fjalimin e parė si President i zgjedhur, Trump pėrcolli mesazhe bashkimi. “Unė do tė jem President i gjithė amerikanėve dhe kjo ėshtė shumė e rėndėsishme pėr mua. Premtoj tė punoj edhe me ata qė nuk mė mbėshtetėn pėr tė bashkuar vendin tonė tė madh. Fushata jonė ishte njė lėvizje e madhe, nga njerėz qė duan njė vend mė tė mirė pėr veten, familjen. Ėshtė njė lėvizje qė pėrfshin tė gjitha racat, gjinitė, fetė pėr ta bėrė Amerikėn tė madhe sėrish”, tha ai.

Me kėtė zgjedhje, Trump theu edhe njė rregull tė pashkruar nė zgjedhjet presidenciale amerikane; ai ėshtė Presidenti i parė qė zgjidhet pa mbajtur mė parė ndonjė post apo detyrė publike nė administratė apo i zgjedhur senator a anėtar nė Kongres. Pėrveē marrjes sė Shtėpisė sė Bardhė, republikanėt marrin kontrollin edhe tė Senatit dhe tė Kongresit nė Amerikė. Donald Trump do tė marrė drejtimin e Shtėpisė sė Bardhė mė 20 janar tė vitit 2017 pas votimit nė Kongres.