Thursday , 23 February 2023
epa01351232 Staying on a one-day official visit in Hungary, Prime Minister Milo Djukanovic of Montenegro speaks during his joint press conference with his Hungarian counterpart Ferenc Gyurcsany in the Parliament building in Budapest, Hungary, 20 May 2008. EPA/SZILARD KOSZTICSAK

DOREHIQET KRYEMINISTRI MALAZEZ MILLO GJUKANOVI

Kryeministri i Malit t Zi, Millo Gjukanovi dorhiqet disa or pasi u shpreh se, Rusia ishte e prfshir n puin e pretenduar n ditn e zgjedhjeve, duke akuzuar opozitn pr bashkpunim me Kremlinin.

Komiteti ekzekutiv i PDS-s, partis s Gjukanovi bri t ditur se do t nominoj zvendsin e tij n parti, DushkoMarkovi pr funksionin e kryeministrit.PDS-ja fitoi n t gjitha 11 zgjedhjet nga vendosja e sistemit shumpartiak n Mal t Zi dhe ish-Jugosllavi para 25 viteve.
M 16 tetor partia e Gjukanovic fitoi 36 nga gjithsej 81 mandate n Parlament.Katr partit opozitare arritn konsensus rreth nj pike t vetme, rrzimin e Gjukanoviit, t cilin e emruan si politikan jashtzakonisht t korruptuar.
Gjat nats zgjedhore, Gjukanovi deklaroi se PDS-ja do t vazhdoj t qeveris me aleatt e tij, Partin e vogl socialdemokrate dhe katr prfaqsuesit e pakicave etnike ose me gjithsej 42 vota n Parlament. Gjukanovi edhe her t tjera e ka ln detyrn e kryeministrit por sht rikthyer, shkruajn mediat vendase Por ato citojn se kt her kthimi i tij nuk sht i mundur pasi opinione t ndryshme mbrojn tez se ai mund t kandidoj pr president n vitin 2018.

Lexoni dhe kete

NË MAL TË ZI “KRISJE” BRENDA SHUMICES

Është konstituar parlamenti i ri i Malit të Zi ku për herë të parë Millo …