Thursday , 23 February 2023

FITON GJUKANOVI, SHQIPTARET HUMBIN THELLE

Milo Gjukanovi si dhe Partia Demokrate e Socialistve q drejtohet prej tij, kan arritur q t fitojn srish zgjedhjet parlamentare n Malin e Zi, por jo me shumicn e nevojshme pr t formuar qeverin. Partia e Milo Gjukanoviit, e cila ka dal dhe e vetme n keto zgjedhje, ka arritur t fitoj serish m shum mandate sesa partit e tjera, pasi ka siguruar 36 mandate. Duke ditur aleatt e prhershm paszgjedhor t Gjukanoviit q jan pakicat boshnjake, kroatt, shqiptart dhe nj nga partit malazeze, Gjukanovi duket se nuk do e ket t vshtir t krijoj shumicn e mandateve pr t formuar qeverin e re.

Ndrsa partia proserbe e Frontit Demokratik e udhhequr nga Andria Mandi, e cila ishte dhe shqetsimi kryesor pr t gjitha partit dhe t ardhmen europiane t Malit t Zi, ka arritur t marr 18 mandate.Por, ndrsa Gjukanovii fitoi, kto zgjedhje ishin nj humbje e madhe pr faktorin politik shqiptar, q deri tani ka arritur t nxjerr vetm nj deputet, Genc Nimanbegun nga lista Shqiptart t Vendosur.

Humbja e partive shqiptare ishte nj humbje e paralajmruar pr shkak t ndarjeve e prarjeve t thella mes tyre. N Mal t Zi ka plot 8 parti shqiptare pr 20 mij votues shqiptar q ka i gjith Mali i Zi dhe kto 8 parti n kto zgjedhje doln me tre koalicione t ndryshme apo tre lista. Kjo bri q shqiptart t ken momentalisht dhe prfaqsimin m t ulet q kan pasur ndonjher n kto 25 vite, me vetm nj deputet n Parlament. Nse shqiptart do t dilnin me nj koalicion t vetm do kishin mundsi t merrnin deri n 5 mandate, duke u br vrtet nj faktor prfaqsues dhe i rndsishm i pakicave shqiptare n Mal t Zi.

Lexoni dhe kete

NË MAL TË ZI “KRISJE” BRENDA SHUMICES

Është konstituar parlamenti i ri i Malit të Zi ku për herë të parë Millo …