Thursday , 23 February 2023

FRIKA PËR LINË E MAJMUNIT, MBLIDHET KOMITETI KOMBËTAR I IMUNIZIMIT

Eshtë mbledhur këtë të hënë Komiteti Kombëtar Teknik-Këshillues i Imunizmit në Institutin e Shëndetit Publik, për masat paraprake për virusin e lisë së majmunit.

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu, foli për planin e masave të shëndetit publik për këtë situatë, ndërsa tha se Shqipëria është një vend që ka një risk të ulët…

Më tej, Manastirliu shtoi se Komiteti i Ekspertëve të Vaksinimit ka marrë vendim, në trajtën e një rekomandimi, për të mundësuar që përsa i përket kontakteve të afërta të rasteve, të cilat mund të diagnostikohen me linë e majmunit, të mundet të përdoret vaksina e lisë.

Lexoni dhe kete

“LAND AND SAND ART FESTIVAL” NË VELIPOJË

“Land and sand Art Festival” është festivali i parë i skulpturave të artit në rërë. …