Thursday , 23 February 2023

HYN LIGJI NĖ FUQI, STUDENTĖT MUND TĖ SHKOJNĖ NĖ SHKOLLĖ ME ARMĖ

Njė ligj i ri hyri nė fuqi nė shtetin amerikan tė Teksasit qė i lejon studentėt tė mbajnė armė nė ambientet universitare, por pa i ekspozuar publikisht. Studentėt mbi 21-vjeē qė kanė leje arme tė fshehur mund t’i mbajnė ato edhe nė klasė, sipas ligjit tė ri.

Teksasi bėhet kėshtu shteti i tetė amerikan qė lejon studentėt tė mbajnė armė nė ndėrtesat shkollore. Por shumė studentė dhe zyrtarė tė arsimit tė lartė druhen se ky ligj i ri do tė largojė tė rinjtė nga universitet e kėtij shteti.

Ndėrsa mbėshtetėsit e ligjit thonė se ky ėshtė njė hap kritik pėr vetėmbrojtjen dhe respektimin e tė drejtave kushtetuese. Sipas republikanėve teksanė, armėmbajtja nė kolegje mund tė parandalojė vrasjen masive tė radhės.

Ata thonė se vrasėsit nė tė shkuarėn kanė shėnjestruar zona ku nuk ka armė, si ambientet universitare apo kinematė, sepse nuk hasin asnjė rezistencė.

Por kritikėt e ligjit, i cili hyri nė fuqi nė 50-vjetorin e vrasjes masive nė Universitetin e Teksasit qė i kushtoi jetėn 14 njerėzve, thonė se armėmbajtja nė kolegje ėshtė njė zgjidhje e gabuar qė mund tė sjellė mė shumė dhunė.

Disa akademikė thonė se ligji do tė sjellė edhe kufizimin e lirisė sė fjalės, pasi nėse disa studentė janė tė armatosur kjo do tė krijojė njė atmosferė frike dhe mund tė frenojė shkėmbimin e ideve.

Sipas ligjit, studentėt mund tė mbajnė armė tė fshehura nė ambientet shkollore, megjithėse nė disa zona si palestrat apo laboratorėt e kimisė, janė tė ndaluara. Shkollat private dhe kolegjet dyvjeēare nė Teksas janė tė pėrjashtuara nga ligji i ri deri vitin e ardhshėm.

TCH

Lexoni dhe kete

STARTOJNE KAMPIONATET PRANVERORE NE SHKODER

KĆ«tĆ« tĆ« mĆ«rkure kanĆ« startuar lojĆ«rat e kampionateve pranverore. LojĆ«ra qĆ« organizohen falĆ« bashkĆ«punimit tĆ« …