“Inaugurimi i “5 Heronjve” me 29, jo me 26 Nentor”

Edhe pse 24 ore me pare kreu i parlamentit Ilir Meta vendosi kurora me lule prane bustit te “5 heronjve te vigut” I shoqeruar edhe nga deputetet e mazhorances se qarkut Shkoder, punimet prane ketij memoriali akoma skane perfunduar, ndersa inagurimi do te behet me 29 Nentor. Ky fakt behet I ditur nga kryekomunari i Rrethinave Luan Harusha ne nje deklarate per shtyp.

Kryekomunari Harusha ka shpjeguar edhe viziten e kryeparlamentarit Meta prane bustit te “5 heronjve te vigut” se ajo nuk qene per inagurumin e ketij busti.

Por faqja zyrtare e parlamentit njofton se Kryetari i Kuvendit,  Ilir Meta mori pjesë në rivendosjen e monumentit “5 heronjtë e Vigut” pranë rrethrrotullimit të Dobracit në Shkodër, pra ne ceremonine zyrtare. Nga ana tjeter behet e ditur se kjo ceremoni nuk ka qene ajo e dates 26 Nentor por do jete ajo e 29 Nentorit, ndersa nisma per rikthimin e bustit te “5 Heronjve” I atribohet kryeministrite Rama.

Lexoni dhe kete

LUMI DRIN “MBULOHET” NGA PESHQ TE NGORDHUR

Kjo ishte pamja e Lumit Drin nĂ« LezhĂ« kĂ«tĂ« tĂ« merkure. Peshq te ngordhur kanĂ« …