Thursday , 23 February 2023

KOSOVE, NDRYSHOJNE RREGULLAT PER APLIKIMIN E VIZAVE

Bashkimi Evropian ka vendosur nj sistem t ri informativ t vizave,

Q nga dita e enjte, secili qytetar i Kosovs, q i drejtohet ndonj ambasade t huaj pr t aplikuar pr fardo lloj vize, do t prballet me rregulla t reja. Bashkimi Evropian ka vendosur nj sistem t ri informativ t vizave, i cili do t nis t aplikohet q nga e enjtja n t gjitha konsullatat e shteteve antare t Shengenit, q jan t pranishme n Kosov, por e njjta gj vlen edhe pr vendet e tjera t rajonit. Sistemi i ri i vizave i detyron kosovart q, kur t paraqesin aplikimin pr viz, t japin n konsullatn prkatse edhe gjurmt e gishtrinjve, si dhe t bjn nj fotografi dixhitale.
Kto t dhna biometrike do t shrbejn pastaj, prmes nj baze t prbashkt t t dhnave, pr t gjitha konsullatat e vendeve t BE-s n Kosov, por edhe pr t gjitha pikat kufitare n zonn Shengen.
Sipas nj komunikate pr media, t lshuar nga zyra e BE-s n Prishtin, nisja e funksionimit t ktij sistemi nuk do t zgjas procesin e aplikimIt pr viz, e as nuk do t paraqes m shum krkesa.
Duke komentuar kt risi, shefi i zyrs s BE-s n Kosov, Samuel Zhbogar, ka thn se ky sistem i ri vizash i mundson BE-s krijimin e nj zone t liris, siguris dhe drejtsis. Sipas tij, sistemi i ri nuk sht specifik pr Kosovn, e cila duhet t plotsoj nj sr krkesash t caktuara, para se Komisioni Evropian t mund t prfundoj dialogun pr liberalizimin e vizave me qeverin e Kosovs.

Lexoni dhe kete

NË MAL TË ZI “KRISJE” BRENDA SHUMICES

Është konstituar parlamenti i ri i Malit të Zi ku për herë të parë Millo …