Thursday , 23 February 2023

LEZHE, FALIMENTOJNE ME DHJETRA BIZNESE

Me dhjetra biznese jan mbyllur gjat ktij viti n qytetin e Lezhs. N qender t qytetit dhe n zona t ndryshme vihen re lehtsisht qepena dyqanesh t mbyllura pasi kan falimentuar. Shkak pr kt situat sht br kriza financiare q ka pllakosur vendin dhe masat shtrnguese t qeveris ndaj biznesit, duke duke br q shum prej ktyre t fundit t mos mund t mbijetojn. Drejtori i Tatim Taksave n Bashkin e Lezhs Arben Ndoj thot se gjat ktij viti brenda territorit t Bashkis Lezh kan mbyllur aktivitetin 53 biznese, ndrsa 18 t tjera e kan br pezullim t prkohshem t aktivitetit t tyre.

Kreu i tatimve thot se mbyllja e bizneseve gjat ktij viti sht shum here m i madh se 1 vit m par e kjo ka ndodhur si rrjedhej e polikave shtrnfguese fiskale t qeveris ndaj biznesit.

Falimentimi i shum bizneseve n Lezh ka rritur numrin e t papunve, duke dhn nj ndikim t drejtpedrejte pr ekonomin e shum familjeve q i siguronin t ardhurat nga biznesi.

Lexoni dhe kete

11,493 BIZNESE TE VOGLA KALUAN NE TVSH, PA KOSTO

Administrata tatimore njofton se kalimi i biznesit të vogël në skemën e TVSH-së është një …