Thursday , 23 February 2023

Lufta kunder Trafikimit, marreveshje me Malin e Zi!

Koordinatori Kombėtar pėr Ēėshtje tė Luftės kundėr Trafikimit tė Personave tė Shqipėrisė, Elona Gjebrea Hoxha dhe Koordinatori Kombėtar pėr Antitrafikimin nė Malin e Zi, Zoran Ulama kanėnėnshkruar   protokollin  shtesė  pėr  Intensifikimin  e  Bashkėpunimit  nė  Luftėn  kundėr Trafikimit  tė Personave dhe pėr pėrmirėsimin e identifikimit,  njoftimit,  referimit  dhe kthimit vullnetar tė ndihmuar tė viktimave, apo viktimave tė mundshme tė trafikimit.Nė ceremoninė e zhvilluar me kėtė rast Zėvendėsministrja e Brendshme, Elona Gjebrea tha:“Pas njė pune intensive sot po finalizojmė njė angazhim tė pėrbashkėt disa mujor: Nėnshkrimine protokollit shtesė me Republikėn e Malit tė Zi pėr ;Intensifikimin e Bashkėpunimit nė Luftėn kundėr  Trafikimit  tė  Personave  dhe  pėr  Pėrmirėsimin  e  Identifikimit,  Referimit  dhe  Kthimit Vullnetar tė Ndihmuar tė Viktimave apo Viktimave tė Mundshme tė Trafikimit. Gjatė  punės  disavjeēare  nė  drejtim  tė  bashkėpunimit  rajonal  dhe  ndėrkombėtar  pėrparandalimin dhe luftėn kundėr trafikimit tė personave, janė krijuar mekanizma efikasė, si nė shkėmbimin e pėrvojės dhe praktikave mė tė mira pėr tė goditur autorėt dhe grupet kriminale, por edhe nė dhėnien e shėrbimeve tė duhura, tė pakushtėzuara dhe nė kohė pėr viktimat e trafikimit. Shpreh bindjen time dhe ndėrkohė bindjen e Ministrisė sė Punėve tė Brendshme se me zbatimin e kėtij  protokolli,  bashkėpunimi ndėrmjet  dy institucioneve,  do tė jetė mė efikas  dhe do tė ngrejė  nė  njė  nivel  mė  tė  lartė  angazhimin  dhe  pėrgjegjshmėrinė  e  aktorėve  antitrafik. Pėrpjekjet tona tė pėrbashkėta, vullneti pėr tė kryer me rigorozitet detyrimet qė dalin nga kyprotokoll, do tė ēojnė nė identifikimin, referimin, mbrojtjen e viktimave, duke bėrė tė mundur dhe kthimin e tyre nė jetėn normale, si dhe nė identifikimin dhe ndėshkimin e autorėve”.

Lexoni dhe kete

VIJON OPERACIONI POLICOR ā€œFIJETā€

Policia e Shtetit vijon me fazĆ«n e dytĆ« tĆ« planit operacional policor tĆ« koduar ā€œFijetā€. …