Thursday , 23 February 2023

Luksic: Tuzi se shpejti statusi per komunen Shqiptare!

Dhnia e nj statusi t veant pr Tuzin, n Mal t Zi sht drejt fundit. Numri dy i qeveris s Malit t Zi, njhersh dhe Ministr i Punve t Jashtme dhe pr shtjet Evropiane t Malit t Zi, Igor Luki? ka thn se bisedimet vazhdojn dhe Tuzit do ti jepet nj status i veant.

N nj konferenc pr shtyp me shefin e diplmacis shqiptare, Luki? tha se shqiptart n Malin e zi jo vetm shikohen me prparsi pr qeverishe por t prfshihen dhe n fusha t tjera.

Ne po prpiqemi t integrojm t gjtiha pakicat. Ne i konsiderojm shqiptart me prparsi, jo vetm shqiptart t prfshir n qeverin ton. Ata duhet t prfshihen dhe n fusha t tjera. Bisdeimet vazhdojn, pr Tuzin, q ti jepet statusi i veant. Ideja sht q Tuzi t ket buxhetin e vet, t ket t ardhurat e veta. Ky sht model q mbeshtet nga shumica dhe mendojm se do t realizohet. Ne kmei politika gjithprfshirjeje, sigurisht q ka vend pr prmirsime dhe kjo po diskutohet pr shtjet e pakicave n vend, deklaroi Luki?.

Shqiptart e Tuzit krkojn q t ken t drejta t plota dhe t merret statusi i nj komune t veant. Tuzi ndan Shqiprin nga Mali i Zi dhe ndodhet n qendr t ktij t fundit. Ai sht i banuar nga shqiptar etnik dhe aktualisht ka statusin e nj komune urbane, brenda qytetit t Podgorics.

Lexoni dhe kete

NË MAL TË ZI “KRISJE” BRENDA SHUMICES

Është konstituar parlamenti i ri i Malit të Zi ku për herë të parë Millo …