Thursday , 23 February 2023

MAL I ZI, SHQIPTARET “FITOJNE” STATUSIN E KOMUNES

Nėn njė marrėveshje me partinė e ish-kryeministrit Milo Djukanoviē pėr tė siguruar njė shumicė nė parlament pėr tė formuar njė qeveri tė re, koalicioni i shqiptarėve ne Mal te Zi ia ka dalė me sukses tė sigurojė disa miratime politike pėr kėrkesa qė janė bėrė gjatė dhjetė viteve tė fundit dhe pėr tė cilat autoritetet kishin mbyllur gjithnjė njė sy. Shqiptarėt do tė marrin gjithashtu statusin e bashkisė sė pavarur pėr qytetin e vogėl Tuz pranė kryeqytetit Podgoricė, tė cilėn e kanė kėrkuar pėr shumė kohė dhe qė i ėshtė premtuar nga koalicioni qeverisės por qė nuk u vu kurrė nė zbatim.

Qeveria e re i ka thėnė partive tė shqiptarėve etnikė se do t’i japė statusin e bashkisė pėr Tuzin jo mė vonė se maji i vitit tė ardhshėm. Sipas marrėveshjes, njė impiant kripe i falimentuar nė qytetin me shumicė shqiptare Ulqin, tė cilin qeveria kishte parashikuar ta pėrdorte pėr ndėrtimin e njė resorti me pesė yje, do tė fillojė tė hapet sėrish dhe do tė bėhet njė zonė e mbrojtur ku do tė ndalohet ndėrtimi. Shqiptarėt gjithashtu do tė marrin deputetė nė parlament nėn njė ligj tė ri elektoral qė do tė pėrgatitet pėr vitin e ardhshėm dhe qė do tė lejojė pėrdorimin e simboleve kombėtare shqiptare nė publik sipas dėshirės sė tyre. Marrėveshja u nėnshkrua nga Djukanoviē, si lider i partisė qeverisėse tė Social Demokratėve dhe njė koalicioni tė tre partive shqiptare pėrpara votimit parlamentar pėr miratimin e kabinetit tė ri tė hėnėn.

Partia e Djukanoviē fitoi 36 vende nė parlamentin me 81 deputetė nė zgjedhjet e 16 tetorit dhe iu desh tė formonte njė koalicion me partitė minoritare tė boshnjakėve, shqiptarėve dhe kroatėve pėr tė siguruar shumicė. Zona e Tuzit e njohur si Malėsia, shtrihet nga kufiri me Shqipėrinė dhe pėrbėn mė shumė se 17 pėr qind tė territorit tė Podgoricės. Historikisht ka qenė njė  bashki e pavarur, por e humbi statusin nė 1957. Kėrkesa qė Tuzi tė bėhej sėrish njė bashki ka qenė njė nga ēėshtjet kryesore tė shqiptarėve qė pėrbėjnė rreth pesė pėr qind tė popullatės sė Malit tė Zi.

Lexoni dhe kete

NƋ MAL TƋ ZI “KRISJE” BRENDA SHUMICES

ƋshtĆ« konstituar parlamenti i ri i Malit tĆ« Zi ku pĆ«r herĆ« tĆ« parĆ« Millo …