Thursday , 23 February 2023

Mali i Zi, shqiptaret me abetare mbarekombetare

Ministri pr t drejtat e njeriut dhe pakicave Suad Numanoviq dhe kryetari i komuns s Ulqinit Fatmir Gjekakan nnshkruar Memorandumin pr mirkuptim dhe masat n luftn kundr diskriminimit n baz t orientimit seksual dhe identitetit gjinor, si dhe promovimit t tolerancs ndaj LGBT personave.”Detyrimi i komuns sipas marrveshjes sht q t emroje kontaktpersonin pr implementimin e marrveshjes, tha Gjeka.

Kryekomunari shprehu pritshmrin se nga shtatori nxnsit e klass s par n shkollat n gjuhn shqipe do t msojn me abetaren e cila prdoret n Shqipri dhe Kosov.

Numanoviq tha seUlqini sht qytet i hapur, ndrsa marrveshja do t ndihmoj integrimin e grupeve t prekshme n shoqrin demokratike t Ulqinit.

Lexoni dhe kete

NË MAL TË ZI “KRISJE” BRENDA SHUMICES

Është konstituar parlamenti i ri i Malit të Zi ku për herë të parë Millo …