Friday , 3 February 2023

MARSHIM HOMAZH PER TRAGJEDINE E HIMARES NE SHENGJIN

Dioqeza e Rrëshenit në bashkëpunumim me organizata të Shoqërise Civile në Kurbin e Lezhë, u solidarizuan me ngjarjen tragjike në Patom të Himarës, ku humbi jeten një 7-vjeçare, pasi u godit nga një motoskaf.

Përfaqësuesit e klerit katolik dhe aktivistet të mbështetur edhe nga qytetare, u mblodhen tek kisha e Shëngjinit e më pas marshuan në heshtje, duke ndezur qirinj e hedhur lule në bregdetin e Shëngjinit në perkujtim të vogëlushes.

Ipeshkvi i Rrëshenit, Dom Gjergj Meta tha se ne lutjen e tyre ne qetesi per familjen qe humbi femijen e saj, janë të mijera shqiptare qe u hidheruan, trishtuan dhe u solidarizuan për këtë ngjarje dhe gjithçka është një homazh për ta.

Ky marshim homazh ishte edhe një protestë ndaj ngjarjeve të tilla, që ata të mos përsëriten më.

Lexoni dhe kete

PELEGRINAZH NGA POETË DHE SHKRIMTARË TE VARRI I DOM NDRE ZADEJA

Shkrimtar nga e gjithë Shqipëria kanë marrë pjesë në pelegrinazh në shenjë nderimi dhe përkujtimi …