Thursday , 23 February 2023

MASA E ARRESTIT TE TE NDALUARVE TE OSHEE- se

Arrest me burg ka qn masa e siguris e gjykats s shkalls s par n Shkoder pr 9 t ndaluarit q akuzohen pr lidhje t paligjshme t energjis elektrike, ndersa vetm futbollisti I klubit Vllaznia Elvis Kraja do t ndiqet penalisht n gjndje t lir pasi ka paraqitur nj garanci prej 20 mij eurosh. Msohet se pr shkak t karriers ky i fundit ka paguar nj garanci prej 20 mije euro pr t mos qndruar n qeli dhe t vazdhoj karriern tek klubi Vllaznia. Seanca gjyqsore ndaj 10 t arrestuarve t par n qytetin e Shkodres u zhvillua me dyer t mbyllura dhe ka zgjatur afro 60 minuta. T ndaluarit nprmjet avoketrve mbrojts e kan kundrshtuar veprimin e policis, duke krkuar nga gjykata t lihen t lir. Nj pjes e tyre kan prdorur si argument faktin q vet shteti nuk i ka pajisur me matsa t energjis, ndersa t tjert kan sqaruar se biznesit q ushtronin aktivitet i kishin me qera dhe nuk mbajn prgjegjsi pr veprimet e pronarve. Ndrkoh kto pretendime jan hedhur posht nga organi i akuzs duke sqaruar se ky veprim sht i kundraligjshm dhe ndshkohet sipas dispozitave ligjore. N t njjtn koh prokuroria ka paraqitur provat e OSHEE- s, t cilt kan mbajtur procesverbalet prkatse ku paraqiten shkeljet e t akuzuarve. N fund togat e zeza kan dhn masn e siguris arrest me burg pr 9 t ndaluarit.

 

Lexoni dhe kete

VIJON OPERACIONI POLICOR “FIJET”

Policia e Shtetit vijon me fazën e dytë të planit operacional policor të koduar “Fijet”. …