Thursday , 23 February 2023

MESHE PER NENE TEREZEN NE VATIKAN

Pran Selis s Shenjt n Vatikan sht mbajtur nj mesh pr Nn Terezn, n t ciln edhe nj her sht kujtuar jeta, vepra dhe shembulli q ajo ka dhn pr botn.Sipas njoftimit t zyrs s shtypit n Vatikan, n kt mesh, morri pjes presidenti i Kosovs, Hashim Thai dhe edhe shum prfaqsues t korit diplomatik n Rom, prfshir edhe prfaqsuesit diplomatik t Malit t Zi dhe Shqipris.

Mesha e kremtuar n kishn e Shn Gregorit u udhhoq nga kardinali Angelo Comastri, kryeprift i Baziliks s Shn Pjetrit n Vatikan, i cili sht edhe njri prej deponuesve t mrekullis s Nns Terez, q mundson shenjtrimin e saj.Shenjtrimi i Nns Terez, sipas presidentit Thai, sht mesazhi m i mir q Vatikani bn pr nj personalitet q dashurin dhe shpirtin e saj solidar ia ka dhuruar njerzimit.

Ai shpirt solidar, ai mirkuptim i saj, ato mesazhe t dashuris, t kujdesit ndaj t gjithve, ndaj njerzve me nevoj kudo n bot, tregojn edhe shpirtin e origjins s saj, q ka qen i mishruar me vlern e saj humane, njerzore, q i ka drguar gjith bots. Shenjtrimi nuk sht vetm nder pr kombin shqiptar, por sht nderim edhe pr vlerat universale q Nn Tereza i ka pruar an e knd bots, tha presidenti Thai, pr shenjtrimin e Nns Terezs.

Ati i Shenjt, Papa Franesku, muaj m par kishte miratuar dekretin e shenjtrimit t Nn Terezs, ceremoni kjo q do t mbahet m 4 shtator t ktij viti n Bazilikn e Shn Pjetrit n Vatikan.

Lexoni dhe kete

NË MAL TË ZI “KRISJE” BRENDA SHUMICES

Është konstituar parlamenti i ri i Malit të Zi ku për herë të parë Millo …