Thursday , 6 October 2022

Migjeni, Vasa dhe Gurakuqi deshmore te LANǔ

Luigj Gurakuqi, Pashko Vasa dhe Migjeni, kryesojn listn e emrave t dshmorve t luftes nacional clirimtare pran varrezave t dshmorve n Shkoder. Migjeni, Pashko Vasa dhe Luigj Gurakuqi jan mes 68 emrave t dshmorve t Shkodrs q dhan jetn n Luftn pr lirimin e vendit nga pushtuesi. Lists s emrave t dshmoreve t LANC i jan shtuar edhe emrat e 3 figurave q nuk kan asnj lidhje m kt luft, ndrsa kontributi I tyre sht I njohur n periudhaa t ndryshme t historis s vendit ton. Por prball ktij gabimi kan reaguar edhe veterant si dhe prefekti Radovani.

Nj gaf e till ndodhi pas asaj t flamurit kuq e zi t vendosur n sheshin Luigj Gurakuqi me kok anash. Tre poett q e bn me pen luftn pr lirin e vendit, jan radhitur nga Bashkia e Shkodrs n listn e dshmorve t Lufts Anti-fashiste Nacional lirimtare.

Tre shkodrant jan figura historike sa i prket prpjekjeve t tyre n lirimin e vendit, prmes pens dhe jo vetm, por ata nuk kan lidhje me luftn e armatosur Antifashiste Nacional lirimtare. Dy tabelat me emrat e tyre dhe t dshmorve t tjer jan vendosur n Varrezat e rikonstruktuara t Dshmorve.

Lexoni dhe kete

PROBLEMATIKAT NË RRUGËT E SHKODRËS NGA RESHJET E SHIUT

Teksa IGJEUM ka parashikuar që këtë javë territori të përballet me stuhi e reshje të …