Thursday , 23 February 2023

MYFTIU SYTARI URON KURBAN BAJRAMIN NGA MEKJA

Myftiu I Shkodres Imam Muhamed Sytari ka percjell mesazhin e Kurban Bajramit nga Mekja ku edhe po kryen ritualin e Haxhit. Ne nje postim ne profilin zyrtar ne Facebook Myftiu Sytari thekson se Ka knaqsin e madhe t’i uroj me zemr, me rastin e Kurban Bajramit t sivjetshm, nga Qyteti i Shenjt i Meks, ku ndodhet pr kryerjen e Haxhit t ktij viti. Ky urim vjen edhe m i plot, teksa Qabja e Madhnueshme ka hapur kraht pr t pritur n zemrn e saj miliona musliman, nga perndimi dhe nga lindja, n ritualin e prvitshm t rinovimit t beslidhjes s besimit n Njsin absolute t All-llahut dhe bartjes me prgjegjsi t amanetit t Thirrjes s pastr Islame n mbar globin. Myftiu vijon me tej: Gjat ktyre ditve, teksa hedhi hapat drejt Shtpis s Par t Adhurimit t ndrtuar mbi faqen e toks, prkrah vllezrve t mi nga mbar bota, t gjith t veshur me t bardha, kuptoj qart sesa e rndsishme dhe madhshtore sht kjo prkatsi e shenjt fetare, q ne shqiptart e prqafuam n paqe dhe i dorzuam zemrat, pr t’u kthyer n model tolerance, harmonie, dije, qytetarie e vlerash njerzore t pashembullta! Pr kt, sot m tepr se asnjher tjetr, na nevojitet t kuptojm sesa e domosdoshme sht ta deklarojm me t madhe Islamin ton, teksa prpiqemi t prmirsojm hapat drejt Bashkimit Europian, ku me siguri vlerat tona islame dhe ato kombtare t mkuara nga kjo frym e shenjt, do t ken nj vend t merituar, si nj balsam shrues pr lngatat e mdha, nga t cilat vuan njeriu i kohs ton. Kurban Bajrami, sht pa dyshim nj fest e shtrenjt, q mbi t gjitha na kujton se prball shejtanit, q prpiqet t na distancoj nga thirrja e shpirtit ton, me lloj-lloj cytjesh e propagandash djallzore, duhet t ndjekim shembullin e babait t profetve t mdhenj t historis s njerzimit; Musait, Ibrahimit Isait e Muhammedit (paqja qoft mbi ta). Mesazhi I myftiu te Shkodres perfundon me urimin Me zemr t bardh Kurban Bajramin, ju vllezr e motra, Shkodrloces ton t dashur, Shqipris e shqiptarve kudo n bot, mbar ymetit islam!

Lexoni dhe kete

PROGRAMI I BONUSIT TË RIJETËSIMIT NË SHKODËR

Shkodra ishte ndalesa e radhës e ministres së kulturës, Elva Margariti, për të folur për …