Thursday , 23 February 2023

NDRYSHIME NE QEVERI, IKEN SHKELQIM CANI

Kryeministri Edi Rama ka zvendsuar ministrin e Financave Shkelqim Cani, me tashm ish-ministrin e Ekonomis dhe privatizimeve, Arben Ahmetaj, duke shnuar kshtu ndryshimin e katrt n qeveri nga ministrat socialist dhe t pestin pas emrimit t Ylli Manjanit ministr Drejtsie nntorin e shkuar. Shkelqim Cani, i vetmi ministr q nuk kishte dorzuar mandatin e deputetit, tashm rikthehet n Parlament, ndrsa zvendsimi i tij i ka dhn fund premtimit t kryeministrit se do t mbyllte mandatin e par me t njjtt ministra.

Burime brenda Partise Socialiste se mes Canit e Rams ka patur gjithnje diskutime dhe debate lidhur me shtje t financave dhe nj nga arsyet pse Rama zgjodhi Canin n kt post ishte pikrisht fakti se n kt pozicion delikat, Kryeministrit i duhej nj njeri me prvojn e tij, por edhe me qndrime deri diku konservatore prball ideve t Rams q krkonin m shum fleksibilitet. Po t njjtat burime thon se raportet e fundit ndrkombtare pr stabilizimin dhe nisjen e rimkmbjes s ekonomis, kan bindur edhe Ramn edhe Canin se tashm kishte ardhur koha e nj ndryshimi. N vend t ministrit Cani sht emruar Arben Ahmetaj, i cili deri tani drejtonte Ministrin e Ekonomis.

Kurse kjo Ministri do t drejtohet nga zv/ministrja e ShndetsisMilva Ikonomi. Kryeministri Rama u konsultua pr ndryshimet n Qeveri me aleatin e tij Ilir Meta. N kt dit nuk mund t mungonte edhe reagimi i opozits, q e sheh zvendsimin e Canit me Ahmetajn si nj rast t volitshm pr t sulmuar Qeverin. Burime nga kryeministria sugjerojn pr ndryshime t tjera n kabinet duke ln t kuptohet se Rama ka hequr dor nga qeverisja deri n fund t mandatit me t njjtt ministra.

Lexoni dhe kete

PD DHE PL FIRMOSIN MARRËVESHJEN PËR ZGJEDHJET E 14 MAJIT

Ashtu siç u lajmërua një ditë më parë, këtë të enjte është zyrtarizuar marrëveshja mes …