Thursday , 23 February 2023

NIMANBEGU: FJALORI FYES NDAJ SHQIPTARVE DO T HIQET

Pasi u cilsua si fyes dhe i paprshtatshm pr shqiptart, Fjalori i Akademis s Shkencave t Malit t Zi do t hiqet nga qarkullimi. Nj fakt i till sht br i ditur nga deputeti i ktij parlamenti Genc Nimanbegu gjat nj deklarate nga qyteti i Shkodrs

Nga ana tjetr Nimanbegu deklaroi se parlamenti i Malit t Zi ka miratuar lehtsimin e procedurave pr prdorimin e gjuhs shqipe n parlamentin Malazez.

N prill t ktij viti, akademia e shkencave t Malit t Zi, n fjalorin e hartuar i cilsonte shqiptart si popullsi e lindur vetm n territorin shqiptar, cka me pas pati reagime nga deputetet shqiptare t parlamentit malazez.

Lexoni dhe kete

NË MAL TË ZI “KRISJE” BRENDA SHUMICES

Është konstituar parlamenti i ri i Malit të Zi ku për herë të parë Millo …