Thursday , 23 February 2023

Nimanbegu: Te flitet shqip ne seancat gjyqesore!

Deputeti i Forcs s Re Demokratike Genci Nimanbegu gjat shqyrtimit t ligjit mbi gjyqet ka thne seplani i racionalizimit t rrjetit gjyqsor, t cilin e ka miratuar qeveria e Malit t Zi sht br pa pjesmarrjen e prfaqesuesve t komunitetve nacionale.Nimanbegu shton se informata t ciln e ka dhn ministria mbi t drejtat e njeriut dhe pakicave t prfaqsimit t pakicave n Mal t Zi sht nj zile alarmi pr qeverin e Malit t Zi.

Ajoq kemi konkretisht n kto ligje sht se organet pr kundravajtje dhe gjyqet pr kundravajtje suprimohen t gjith , mbesin vetem filialat. Pr Ulqinin filiali do t jet n Tivar ndrsa gjyqi n Budve. Pr t qen m pran qytetarve kjo organizat do t duhej q secila komun t ket filialet e veta sepse sado q t ket racionalizim , ndonjher duhet t kemi parasysh edhe parametra t tjera.

Deputeti I Forcs s re demokratike Genci Nimanbegu gjat shqyrtimit t Ligjit mbi gjykatat n Kuvendin e Malit t Zi, ka krkuar nga zavendskryeministri dhe ministri I drejtsis Dushko Markoviq q n gjyqet themelore n qytetet ku dominon popullata n gjuhn shqipe, proceset gjyqsore t zhvillohen n gjuhn shqipe sidomos kur kemi rastin q t gjitha palt jan shqiptare,kurse procesi zhvillohet n gjuhn malazeze. Kjo nuk ka nevoj t ndodh por duhet t mundesohet prdorimi I gjuhs shqipe edhe n organet gjyqsore, ka theksuar Nimanbegu.

Lexoni dhe kete

NË MAL TË ZI “KRISJE” BRENDA SHUMICES

Është konstituar parlamenti i ri i Malit të Zi ku për herë të parë Millo …