Thursday , 23 February 2023

NISHANI: SHQIPTARET NE MAL TE ZI TE RUAJNE IDENTITETIN

Presidenti i ShqiprisBujar Nishanika vlersuar n Ulqin se vizita e tij dyditore n Mal t Zi ishte shum e suksesshme. Ai tha se sht i knaqur me bisedimet t cilat i kishte me drejtuesit malazez dhe paralajmroi zgjerim t bashkpunimit t ktyre dy vendeve.Kryetari shqiptar ka prsriturseMali i Zi nuk sht vetm fqinj i Shqipris, por edhe mik i saj. Nishani porositi Shqiptart n Mal t Zi q t ruajn identitetin e vetnacional, kulturor dhe gjuhsor.

Presidenti shqiptar foli n Ulqin me kryetarin e komunsFatmir Gjekadhe bashkpuntort e tij.

Gjeka tha se ka nj sr projektesh t prbashkta t cilat duhet realizuar, sidomos n infrastruktur, si dhe ftoi investitort nga Shqipria t investojn n Ulqin. Ne fund te vizites Nishani vendosi lule n varrin e themeluesit t Lidhjes s Prizrenit, Ymer Prizrenit, ndrsa ishte i pranishm edhe n takimin t cilin pr nder t tij e organizoi Kshilli kombtar i Shqiptarve.

Lexoni dhe kete

NË MAL TË ZI “KRISJE” BRENDA SHUMICES

Është konstituar parlamenti i ri i Malit të Zi ku për herë të parë Millo …