Thursday , 23 February 2023

Nisin punimet e “Aqua Parkut” ne Ulqin!

Ulqini deri nė fund tė qershorit tė vitit tė ardhshėm duhet tė fitojė akva parkun mė tė madh nė kėtė pjesė tė Ballkanit. Marrėveshjen pėr kėtė e nėnshkruan sot nė kabinetin e kryetarit tė komunės sė Ulqinit, Fatmir Gjeka dhe Sahret Hajdarpashiq, drejtori ekzekutiv i kompanisė “Ulcinj akva park & Entertainment”, themelues dhe pronar i sė cilės ėshtė kompania e njohur turke “Polin”.

Gjeka falendėroi tė gjithė tė cilėt nė ēfarė do mėnyrė kanė marrė pjesė nė realizimin e kėsaj pune duke thėne se ky ėshtė mesazh i mirė edhe pėr investitorėt tjerė. “Ulqini nuk ka kohė tė pres: na nevojiten investimet, vendet e reja tė punės, klimė e mirė investuese”, tha ai.

Hajdarpashiq theksoi qė investimi i pėrgjithshėm pėr ndėrtimit e parkut ujor nė Shtoj do tė jetė rreth 7,5 milion euro. “Eksperienca e Turqisė tregon qė kėto lloj objektesh ndikojnė nė zgjatjen e sezonit dhe rritjen e tė ardhurave”, shtoi ai.

Polin, pėrndryshe, deri tani ka pajisur rreth 2500 mijė akva parqe nė botė. Vitin e kaluar ka ndėrtuar parkun ujor nė Francė, ndėrsa kjo ėshtė hera e dytė qė paraqitet si investitor i pavarur.

Nė kėtė ngjarje ishin tė pranishėm personalitete tė shquara nga jeta politike dhe ekonomike e Malit tė Zi dhe Ulqinit. Ndėr to ishin dhe nėnkryetari i Kuvendit tė Malit tė Zi Sulo Mustafiq, funksionarėt komunal, drejtorėt e ndėrmarrjeve publike, agjencive dhe organizatave, kryetarėt e PDS-sė dhe PSD-sė nė Ulqin Loro Nrekiq dhe Selim Resulbegoviq, Lidhjes demokratike dhe Iniciativės qytetare “Perspektiva” Mehmet Bardhi dhe Amir Hollaj, si dhe drejtori ekzekutiv i UBA Ibrahim Milla.

Ato po ashtu panė prezantimin e projektit tė ardhshėm i cili do tė gjendet nė tokėn me sipėrfaqe 25,5 mijė metėr katror nė pjesėn e pasme tė Plazhit tė madh tė Ulqinit.

Lexoni dhe kete

NƋ MAL TƋ ZI “KRISJE” BRENDA SHUMICES

ƋshtĆ« konstituar parlamenti i ri i Malit tĆ« Zi ku pĆ«r herĆ« tĆ« parĆ« Millo …