Thursday , 23 February 2023

OSHEE kerkese per rritjen e cmimit te energjise!

Pas KESH dhe OST edhe Operatori i Shpėrndarjes sė Energjisė dorėzon pranė Entit Rregullator kėrkesėn pėr rritje tė ēmimit vitin e ardhshėm. OSHEE kėrkon rritje tė tarifės sė shpėrndarjes sė energjisė me rreth 70%. Pra, nga 7 lekė pėr kilovat/orė qė ėshtė aktualisht tarifa mesatare e shpėrndarjes, operatori kėrkon qė tė rritet nė 12 lekė pėr kilovat/orė. Mė herėt edhe Koorporata Elektroenergjetike shqiptare aplikoi pėr rritje tė ēmimit me tė cilin ia shet energjinė OSHEE-sė me 50%.

Ēmimi mesatar i KESH-it aktualisht ėshtė 2.2 lekė pėr kilovat/orė dhe Koorporata kėrkon tė rritet nė 3.34 lekė, duke e argumentuar kėtė me gjendjen e vėshtirė financiare nė tė cilėn ndodhet pėr shkak tė blerjes sė energjisė me ēmim tė lartė nga HEC-et private, por edhe nga importet qė ka bėrė pėr tė mbuluar humbjet e ish- kompanisė CEZ. Nė tė njėjtėn linjė, pėr rritje ēmimi ėshtė edhe Operatori i Sistemit tė Transmetimit. Kompania ka kėrkuar pranė Entit Rregullator rritjen e tarifės sė transmetimit me 10%, pra nga 0.65 lekė pėr kilovat/orė qė ėshtė aktualisht nė 0.73 lekė.

Nė total, tė tre kompanitė energjetike kanė kėrkuar qė ēmimi mesatar i energjisė pėr qytetarėt tė rritet nga 10 lekė pėr kilovat/orė qė ėshtė aktualisht, nė rreth 16 lekė pėr kilovat/orė. Bordi i Komisionerėve tė ERE-s do tė shqyrtojė tė tre kėrkesat e bėra nga operatorėt dhe pritet tė marrė njė vendim brenda dhjetorit. Ajo qė ėshtė e sigurt deri mė tani ėshtė heqja e fashės mbrojtėse prej 300 kilovat/orė e deklaruar zyrtarisht nga qeveria, ndėrsa ende pritet vendimi i ERE-s pėr ēmimin e ri tė energjisė qė do tė aplikohet nga 1 janari i vitit tė ardhshėm.

Lexoni dhe kete

11,493 BIZNESE TE VOGLA KALUAN NE TVSH, PA KOSTO

Administrata tatimore njofton se kalimi i biznesit tĆ« vogĆ«l nĆ« skemĆ«n e TVSH-sĆ« Ć«shtĆ« njĆ« …