Thursday , 23 February 2023

PARTIA SOCIALISTE DEGA SHKODĖR, AKUZA NDAJ PD-SĖ

Kandidatja e partisė demokratike pėr bashkinė Shkodėr Voltana Ademi kėtė fushatė e ka nisur me shpifje, trillime dhe dėmtime tė aseteve publike. Duke i dhėnė urdhra drejtuesve te PD Shkodėr qė tė trillojnė histori tė pavėrteta dhe tė realizojnė takime elektorale nė shkolla, Voltana Ademi po krijon njė klimė destabiliteti. Shpifjet janė kthyer tashmė nė ritual tė Partisė Demokratike me tezen “shpif e shpif se diēka do ngelet”. Ju sigurojmė se asgjė nuk do ngelet por bėni kujdes, largoni kthetrat nga institucionet e arsimit. Rikujtojme thirrjen pėr tė larguar flamujt nga sheshet e shtyllat e qytetit. Presim qė PD Shkodėr tė reagojė dhe tė largojė bashkė me ne flamujt qė varen si rroba nė tel e qė po ndosin mjedisin duke dhėnė njė imazh tė keq qytetit mė tė rėndėsishėm verior. Kujtojmė qė askush nga Partia Socialiste nuk ka pėrfshirė nė fushatė arsimtarė apo punonjės policie perkundrazi denoncojmė eksponentėt e partisė demokratike qė po demtojne shkollat dhe asetet e tjera publike. Ditėn e enjte date 14 maj nė oren 17.00 nė shkollėn “Osman Llampiri” nė Shtoj tė ri ėshtė dėmtuar dera kryesore pėr shkak se eksponentė tė PD kanė hyrė me forcė pėr tė realizuar takime elektorale. E njėjta situatė ėshtė vėrejtur nė shkollėn e mesme tė bashkuar “Lazer Kabashi” nė komunėn Hajmel me daten 20 maj ku si rrjedhojė njė ditė mė vonė nuk ėshtė zhvilluar mėsim. I bėjmė thirrje drejtuesve tė partisė demokratike tė distancohen nga kėto veprime dėmtuese qė nė thelb kane lidhjet e hershme me krimin.Gjithashtu i bėjmė thirrje Policisė sė Qarkut Shkodėr tė ndėrhyjė pėr tė garantuar rendin dhe sigurinė nė shkolla dhe tė vėrė para pėrgjegjėsisė autorėt e kėtyre akteve vandale.

Lexoni dhe kete

STARTOJNE KAMPIONATET PRANVERORE NE SHKODER

KĆ«tĆ« tĆ« mĆ«rkure kanĆ« startuar lojĆ«rat e kampionateve pranverore. LojĆ«ra qĆ« organizohen falĆ« bashkĆ«punimit tĆ« …