PD: QEVERIA AKTUALE PO E VARFĖRON ĒDO DITĖ E MĖ SHUMĖ KĖTĖ VEND

Deklarat e Partise demokratike Shkoder

“Krimi ėshtė mė i vogėl kur tradhėton njė qeveri se sa kur tradhėton njerėzit. Ka njėmijė mėnyra tė tradhėtosh popullin. Mund tė shtypėsh me dhunė, me terror e me bastisje. Tė shfrytėzosh, tė shpronėsosh, tė varfėrosh me miliona burra dhe gra, tė nxjerrėsh ligje despotike dhe t’i bėsh gjykatat vegla ndėshkimore, tė pėrhapėsh njė propagandė gėnjeshtare, tė ngresh pa arsye kundra njėra-tjetrės, dy pjesė tė shoqėrisė… kėshtu tradhėtohet populli.” Ka thėnė kėshtu shumė vite mė parė industrialisti amerikan Albert KAHN, ėshtė pikėrisht aktuale edhe sot pėr vendin tonė.

Qeveria aktuale po e varfėron ēdo ditė e mė shumė kėtė vend, i cili po rrokulliset drejt greminės sė pafund sociale. U premtuan hapje tė reja tė vendeve tė punės, ndėrsa Shkodranėt ēdo ditė po pėrballen me mbylljen e vendeve tė punės. Siē ndodh me prodhuesit e duhanit, tė cilėt jo vetėm qė nuk mbėshteten, por kjo qeveri pėrmes strukturave tė saj tė anti-kontrabandės, po u grabit nė mes tė ditės pa asnjė shkak, edhe atė pak produkt qė e kanė nxjerrur nė treg, si tė vetmin burim tė ardhurash.

Kjo ėshtė Rilindja!

U premtua rritje e mirėqėnies sociale, ndėrsa kemi ēdo ditė heqje tė personave nga lista e pėrfituesve tė ndihmės ekonomike dhe asaj tė paaftėsisė. Ēdo ditė nė rrugėt e Shkodrės po shtohen varfanjakėt qė shtrijnė duart pėr lėmoshė. Po ushtrohet njė presion i madh psikologjik ndaj familjeve tė tėra, pėrmes faturės sė energjisė elektrike dhe kėrcėnimet me heqje nga puna tė debitorėve. Listat e debitorėve nėpėr dyqanet e Shkodrės po shtohen ēdo ditė e mė shumė. Nuk shohim asgjė konkrete nga projektet e mėdha shtetore tė Rilindjes pėr zhdukjen e varfėrisė.

Shkodranėt mė mirė se askush tjetėr po e provojnė sėrish mbi kurriz, diskriminimin social dhe harresėn totale nga strukturat e shtetit tė Rilindjes. Pėr tė qenė mė konkret nė ato ēka deklaruam mė sipėr, po ju japim njė shembull referuar vetėm njė zone.

Vetėm nė Komunėn e Bushatit nga lista e pagesės sė paaftėsisė, janė hequr 42 persona, ndėr tė cilėt 7 persona para dhe tetraplegjikė me arsyen se kanė mungesė fletė drejtimi pėr nė KEMP. Ndėrsa janė lėnė pėr rikomisionim 56 persona tė tjerė. Kurse 36 persona me aftėsi tė kufizuara, status tė cilin e kanė qė nga viti 1991 dhe qė realisht janė tė sėmurė, pėr arsye sipas tyre mungese dokumentacioni, u ėshtė ndėrprerė pagesa. Ndėrsa njė situatė e tillė ėshtė nė tė gjitha njėsitė vendore tė Shkodrės.

Shtrojmė njė pyetje!

Pėrveē talljes me premtimet boshe dhe tė pambajtura, a kemi ende pėr tė parė?

Lexoni dhe kete

DYSHIMET PƋR NUMƋRIMIN E VOTAVE

Kreu i Komisionit Qendror tĆ« Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi, bĆ«ri me dije do tĆ« ketĆ« kĆ«qyrje …