PERKUJTOHET 554-VJETORI I VDEKJES SE SKENDERBEUT

Lezha ka zhvilluar homazhe ne perkujtim te 554 vjetorit te kalimit ne amshim, me 17 janar 1468, te heroit tone kombetare Gjergj Kastrioti. Ne kete ceremoni te organizuar nga bashkia e Lezhes e ku mori pjese vetem kryebashkiaku Pjerin Ndreu dhe disa zyrtare lokale.

Munguan perfaqesuesit e qeverise dhe deputete, te cilet ishin ne takimin e pritjes se presidentit turk Erdogan ne qytetin e Lacit. Pjese e homazheve eshte bere edhe ambasadori i austrise ne vendin tone si dhe qytetaret e lezhes.

Ne fjalen e tij, pergjegjesi i memorialit Paulin Zefi foli per nje virtyt te heroit kombetare qe kishte te bente me jetet e falura per ushtaret e zene rob ndryshe nga komandatet pushtues otoman.

Kryebashkiaku i Lezhes Pjerin Ndreu tha ne kete ceremoni hamazh se kjo figure eshte e vetmja qe nuk ka patur asnje njolle pergjate historise dhe se vlera e tij mbetet me e madha e te gjitha koherave per kombin tone.

Cereremonia perkujtimore në nderim të heroit tonë kombëtar Gjergj Kastrioti u mbyll muzike e recitime kushtuar kësaj figure.

Lexoni dhe kete

LUMI DRIN “MBULOHET” NGA PESHQ TE NGORDHUR

Kjo ishte pamja e Lumit Drin në Lezhë këtë të merkure. Peshq te ngordhur kanë …