Thursday , 23 February 2023

PERMBYTJET, JA SI PARAQITET SITUATA NE QYTETIN E SHKODRES

Niveli i ujit nė basenin e lumit Drin dhe Bunė gjatė natės sė mbrėmshme ka pasė rėnie tė ndjeshme tė nivelit me rreth 30 cm.
Lumi Kir ka prurje normale. Ndėrkohė shkarkimet nė H/c-e vazhdojnė me tė njėjtin rritėm sipas vlerėsimit tė punonjėsve nė terren.
Sipas verifikimeve nė orėt e para tė mengjesit, gjatė njė ore e gjysėm niveli i ujit po rritet pėrsėri me shumė shpejtėsi.
Nuk ka informacion zyrtar mbi nivelin e shkarkimeve nga ana e KESH, dhe pritshmėrinė e regjimit tė shkarkimeve gjatė orėve tė paradites.

Situata nė Shkodėr qytet:
Pjesa sipėrme e lagjes Bahēallek ka 7-8 cm uje. Deri mė tani nuk paraqet probleme. Zona e livadheve nuk ka probleme. Zona Fusha e Druve, dhe lagje Tepe skanė probleme.
Ndėrkohė nė lagjen Ajasėm nė Shkodėr niveli i ujit gjatė natės ka rėnie.
Lagjet Bahēallek dhe Ajasėm nuk furnizohen me energji elektrike.
Shkollat do jenė tė mbyllura deri nė nje urdher tė dytė nga ministria e Arsimit.

Situata nė njėsinė Administrative Postribė paraqitet:
Nė Postribė cdo gjė ėshtė normale.
Ka furnizim me energji. Nuk ka probleme nė asnjė fshat.
Shkollat do jenė tė mbyllura deri nė njė urdhėr tė dytė nga ministria e Arsimit. qėndrat shėndetėsore do tė vazhdojnė tė jenė nė punė normalisht.

Situata nė Njėsinė Adminsitrative Dajē paraqitet:
Darragjati mbetet fshati mė problematik.
Argjinatura vazhdon tė ēahet me shumė. Mungon energjia elektrike.
Shkollat janė te mbydhura deri nė njė urdhėr tė dytė tė Ministris? sė Arsimit.

Situata nė Njėsinė Adminsitrative Bėrdice:
Ka ndėrprerje tė furnizimit me energji elektrike. Pėr momentin nuk paraqiten probleme.

Situata nė Njėsinė administrative Ana e Malit
Rruga e Obotit, Ana e Malit, kalohet vetėm me mjete tė larta.
Ka mungesė tė furnizimit me energji elektrike.

Situata nė Njėsinė Administrative Rrethina paraqitet:
Nė Rrethina nuk ka probleme. Furnizimi me energji elektrike ėshtė rikthyer pėrveē fshatit Guci e Re. Prurjet nė lumin Kir janė nė rėnie.

Situata nė Njėsinė Administrative Velipojė paraqitet pėrgjithesisht e mirė.
Argjinatura e Reēit tė vjetėr, Luarzit dhe e Ēasit janė pa asnjė rrezik. Uji nė Bunė nė krahasim me dje ka pak rritje.
Energjia elektrike nuk ka munguar. Problem ėshtė njė shtyllė elektrike e tensionit tė lartė nė Ēas e cila ėshtė anuar dhe rrezikon tė bjerė.
Sistemet e kanaleve tė ujrave tė zeza dje kanė patur problem nė plazh por ndėrhyrja e Ujesjelles Kanalizime ka normalizuar situatėn.
Nuk ka asnjė rrugė tė bllokuar.

Lexoni dhe kete

PROGRAMI I BONUSIT TƋ RIJETƋSIMIT NƋ SHKODƋR

Shkodra ishte ndalesa e radhĆ«s e ministres sĆ« kulturĆ«s, Elva Margariti, pĆ«r tĆ« folur pĆ«r …