Thursday , 23 February 2023

PROTESTA E OPOZITES MALAZEZE, PERLESHJE ME POLICINE!

Opozita malazeze e Frontit Demokratik i kishte dhėnė ultimatum kryeministrit Milo Gjukanoviē pėr tė pranuar njė qeveri teknike, por refuzimi i tij ka sjellė njė protestė tė dhunshme. Turma, qė sipas mediave malazeze shkonte deri nė 5 mijė persona, ka marshuar nė rrugėt kryesore tė Podgoricės drejt sheshit Republika e mė tej para Parlamentit. Drejtuesit e opozitės pasi marshuan nė rrugėt e Podgoricės u vendosen nė tribunėn pėrpara parlamentit ku I bėn thirrje kryeministritė Millo Gjukanovic qė tė jepte doreheqjen pasi prej 25 vitesh po mban vendin peng.

“Ju bėjmė thirrje policisė malazeze, serbeve, shqiptareve dhe bashnjokave qė punonin pėr 300- 400 evro ti hiqni maskat dhe armet qė I keni pėr tė luftuar kriminelat dhe jo ato qė luftojnė pėr tė drejtat e tyre. Prandaj bashkohuni me ne se ato qė ju po I mbroni janė kriminela dhe hajduta qė prej 25 vitesh kanė vjedhur popullin dhe kanė mbushur xhepat e tyre. Ne jemi pėr tė drejtat e popullit dhe nuk kemi as arme dhe asnjė gjė dhunuese vec 2 duart prandaj Gjukanovic ju erdhi koha qė tė ikni nga kjo qeverisje e korruptuar, dhe tė mbroni kokat tuaja se vendi juaj ėshtė nė burg. Keni kohė edhe 10 minuta qė tė dilni nga shkallėt e kryeministrisė dhe tė lironi godinat qeveritare qė mbain peng prej 25 vitesh.”- theksoi  Kryetar Frontit Demokratik Andrija MANDIĒ.

Nė kėtė moment drejtuesit e opozitės janė vendosur pėrpara godinės sė parlamentit ku kanė qėlluar me mjete tė forta nė drejtim tė policisė shpėrndau turmėn duke pėrdorur gaz lotsjellės. Sipas ministritė tė Brendshėm nga pėrleshjet me policinė mbeten tė plagosur 24 qytetarė dhe 15 efektivė policie, njėri prejt tyre nė gjėndje tė rėndė. Ndėrkohė pas protestės, policia malazeze arrestoi edhe liderin e Frontit Demokratik Andrija Mandic  si dhe shumė pjesmarrės tė tjerė nė protestė qė qėlluan nė drejtim tė godinave qeveritare. Policisė malazeze I janė dashur disa orė pėr tė rikthyer normalitetin nė rrugėt e Podgoricės.

Sulmi ndaj ambasadės shqiptare ėshtė dėnuar dhe nga qeveria e Malit tė Zi. “Dėnojmė goditjen me gurė ndaj ambasadės sė fqinjėve tanė miqėsorė, Shqipėrisė”, thuhet nė reagim. Lidhur me sulmi policia e Malit tė Zi thotė se ka vetėm dėme tė vogla nė fasadėn e godinės sė ambasadės.

Lexoni dhe kete

NƋ MAL TƋ ZI “KRISJE” BRENDA SHUMICES

ƋshtĆ« konstituar parlamenti i ri i Malit tĆ« Zi ku pĆ«r herĆ« tĆ« parĆ« Millo …