Thursday , 23 February 2023

PROTESTA TE DHUNSHME NE PODGORICE

Policia malazeze pėrdori gaz lotsjellės kundėr protestuesve tė opozitės, tė cilėt qėllonin me gurė, duke kėrkuar dorėheqjen e qeverisė dhe zgjedhje tė parakohshme. Disa mijėra pėrkrahės tė opozitės u mblodhėn tė dielėn nė mbrėmje nė qendėr tė Podgoricės. Policia pėrdori gaz lotsjellės kur protestuesit hodhėn gurė kundėr saj.

Drejtuesit anti-qeveritarė kanė organizuar protesta tė pėrditshme nė njė rrugė kryesore tė Podgoricės. Partitė e opozitės kanė deklaruar se do tė mblidhen nė mėnyrė tė pėrsėritur nė pėrpjekje pėr tė imponuar zgjedhje tė parakohshme.

Grupet opozitare nė fillim tė javės sė kaluar organizuan njė protestė kundėr-NATO-s gjatė njė vizite tė Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė Aleancės Jens Stoltenberg nė Mal tė Zi. Opozita e ka akuzuar qeverinė se pėrdor metoda autoritare dhe presion ndaj kundėrshtarėve politikė.

Lexoni dhe kete

NƋ MAL TƋ ZI “KRISJE” BRENDA SHUMICES

ƋshtĆ« konstituar parlamenti i ri i Malit tĆ« Zi ku pĆ«r herĆ« tĆ« parĆ« Millo …