Thursday , 23 February 2023

RAMA E THAI QYTETAR NDERI TE ULQINIT

Nn motivacionin pr rolin e tyre historik n promovimin e paqes dhe dialogut mes popujve t Ballkanit, Kryeministri Edi Rama dhe Zv.Kryeministri kosovar Hashim Thai jan nderuar n Ulqin me titullin Qytetar Nderi.N fjaln e tij pas marrjes s ktij vlersimi, kryeministri shqiptar Rama shprehu bindjen se shqiptart do t jen bashk, pjes e familjes europiane, pasi jan gati q t shkuarn ta kthejn n msim pr t ardhmen.

Edi Rama: Knaqsi krejt e posame prej nderit t madh q ju m bni me kt titull. moj pranine e Presidentit t Malit t Zi n kt ceremoni q bashkon ne si shqiptar e malazez n nj moment festiv por edhe reflektimi pr rrugen e prbashkt. N kt rrug Ulqini sht nj pik prbashkimi mes shqiptareve dhe malazezeve. Do ecim drejt bashkimit kombtar, t bashkimit t t gjithe shqiptarve n familjen europiane. Jemi t gatshm ta kthejm t shkuarn n msim t madh pr t ardhmen.

Edhe zv.kryeministri i Kosovs, njhersh ministr i punve t jashtme Hashim Thaci e vlersoi kt titull ndrsa u shpreh se Kosova e mirpret antarsimin e Malit t Zi n NATO dhe BE.Hashim Thai: Mezi presim q Mali i Zi t hyj n NATO e BE sepse do ket nj mbshtetje m shum. Bashkpunimi me Malin e Zi shum i mir.

Prpara ceremonis kryeministri, i shoqruar edhe nga bashkshortja e tij Linda, u takua edhe me presidentin e Malit t Zi, Filip Vujanovic n zyrn e kryetarit t Komuns s Ulqinit, Fatmir Gjeka. N rrugt e Ulqinit, kreu i qeveris shqiptare u prit me prshndetje dhe duartrokitje nga shqiptar t shumt.

Lexoni dhe kete

NË MAL TË ZI “KRISJE” BRENDA SHUMICES

Është konstituar parlamenti i ri i Malit të Zi ku për herë të parë Millo …