Thursday , 23 February 2023

RECITALI LOLEK, JETA E SHEN GJON PALIT TE 2-te

Arqipeshkvia Shkoder- Pult ne bashkepunim me famulline e Zojes Rruzare- Bardhaj organizuan mbremjen e se Shtunes recitalin Lolek, Jeta e Shen Gjon Palit te 2-te. Pjesa e shkruar nga Roberta Nicolai dhe nen regjine e Verjana Abazaj erdhi e veçante ne teatrin “Migjeni” te qytetit te Shkodres. Polonia ne lufte, e shtypur prej pushtimit fillimisht Gjerman e me pas atij Rus, na e sjell ne nje tjeter dimension njeriun qe me vone do te behej, kreu i kishes katolike, atit te shenjte “Papa Gjon Pali II”.

Student, aktor dhe punetor, ai bie ne sy per personalitetin e tij. Nje spektakel muzikor dhe teatror qe germuar ne kujtese ve ne drite aspekte veçanerisht domethenese te nje figure te madhe karizmatike te nje njeriu qe eshte bere pape dhe ka shoqeruar kishen e boten ne mijevjecarin e trete.

Lexoni dhe kete

FESTIVALI LULEBORË NË EDICIONIN E 6-të

Në moderimin e shkodranit të natyralizuar Enkel Demi dhe këngëtarës së mirënjohur shkodrane Rosela Gjylbegu …