Thursday , 23 February 2023

Rriten rastet e semundjeve malinje ne Ane te Malit!

N kt ambulanc vite me radh nuk vjen asnj specialist si ishin m hert,edhe pse sht premtuar disa her q do t punohet n at aspekt,dhe banorve t zons s Ans s Malit do ti mundsohet lehtsimi i ardhjes n Ulqin apo Tivar pr vizita mjeksore. Pr shkak t prishjes s dy ultrazrave nuk ka as radiolog. N stacionin shndetsor n Katrkoll punojn dy mjek t zgjedhur q kan rreth 4.000 pacient.

sht shqetsuese se viteve t fundit sht rritur shum numri i rasteve me smundje malinje,por q akoma nuk mund t dihet shkaktari.Semundjetmalinje m t shpeshta q prek kt popullat jan:kanceri i gjirit,i qafs s mitrs,mushkrive,prostats,smundje malinje t gjakut ,dhe zorrs s trash.ditve t fundit sht shtuar ndjeshm numri i pacientve si pasoj e gripit sezonal.

Keshillat jane te shumta por e rendesishme eshte Ushqimi sa m i freskt dhe natyror me plot vitamina e minerale, konsumimi i lngjeve natyrale, aktiviteti fizik dhe largimi prej personave me gripinfektiv.

Lexoni dhe kete

NË MAL TË ZI “KRISJE” BRENDA SHUMICES

Është konstituar parlamenti i ri i Malit të Zi ku për herë të parë Millo …