Thursday , 23 February 2023

SEZONI I RI ARTISTIK NE TEATRIN “MIGJENI”

Teatri ” Migjeni” Shkoder nis sezonin artistik shtator-dhjetor me nje opera Italo Shqiptare e cila vjen per spektatorin Shkodrane ne diten e Shenjterimit te Nene Terezes. Ndersa pas kesaj skena e Teatrit ” Migjeni” do jete e ngarkuar me aktivitete. Gjate nje konference per media drejtorja e ketij Teatri Rita Gjeka beri te ditur edhe repertorin artistik gjate ketyre kater muajve.

Gjithashtu Drejtoresha e teatrit Rita Gjeka u ndal edhe tek pjesmarrja ne festivale te ndryshme me shfaqjet e repertorit si ” Gomari i Babatasit” qe do shkoj ne festivalin ne Tirane si dhe ” Tartufi” ne Tetove. Ndersa u ndal edhe tek vendi ku do shfaqet “Gomari i Babatasit”.

Per shkak te numerit te larte te shfaqjeve, barra me e madhe e punes per zevendesimin e skenes bie mbi punonjesit e teatrit. Gjate ketyre kater muajve ne Teatrin ” Migjeni” do jene pjese edhe regjisor me emer ne arenen nderkombetare si Dino Mustafiq nga Sarajeva apo edhe Aloise Gale nga Austria.

Lexoni dhe kete

FESTIVALI LULEBORË NË EDICIONIN E 6-të

Në moderimin e shkodranit të natyralizuar Enkel Demi dhe këngëtarës së mirënjohur shkodrane Rosela Gjylbegu …