Thursday , 23 February 2023

Shembja e Dherave, bllokohet rruga Budva- Cetinje!

Rruga Budva Cetinje sht e bllokuar por ajo cfare eshte shqetesuese eshte fakti se kur do vihet serish ne funksion . Per shkak te Reshjeve te rnda ka pasur edhe rreshqitje te tokes cka ka bere qe ne rrugn kryesore n fshatin Markoviqi 100 metra rrug te kete nje renje ne lartesi prej 80 cm Per shkak te erozionit nj shtpi u shemb, ndrsa ato prreth jan n rrezik.Kryetari i Komuns s Budvs, Lazar Ragjenoviq shpjegoi se arat n asfalt jan shfaq n vendin ku ne fakt ka pasur erozion edhe vitet e kaluara, por shirat e rnda t kohve t fundit kan uar n dmtime m t madhe n kete rrug.

Sipas Ragjenoviq duhen te pakten disa ”disa muaj” per te permisuar situaten ,pasi procesi I punes eshte I atille.Nga ana tjeter Sipas drejtorit t Drejtoris t Transportit Sava Paraq, shprehet se ndoshta duhet edhe me shume kohe ,por duhet punuar me intencitet qe sezoni turistik te mos kete problematic te tilla

Paraq shpjegon se duhet t anashkaloj procesin e furnizimit publik, sepse n kt rast pr tenderin dhe procedurat e tjera, puna nuk do t mund t fillojn edhe pr nje vit.

Pr shkak t rrshqitjeve t toks n vendin Markoviqi n rrugn Cetinje – Budva, po mbahet mbledhja e shtabit Komunal pr Emergjence Budva, dhe me ndihmn e Drejtoris s Transportit dhe Ministria e Transportit do te punohet pr zgjidhjen e ktij problemi Sipas disa gazetve te perditshme autobust kane devijuar levizjen duke udhetuar nprmjet Tivarit, sepse ata nuk jan n gjendje t udhtojn npr Cetinje

Lexoni dhe kete

NË MAL TË ZI “KRISJE” BRENDA SHUMICES

Është konstituar parlamenti i ri i Malit të Zi ku për herë të parë Millo …