Tuesday , 26 October 2021

“SHTEPIA E “AT GJERGJ FISHTES” NUK DO TE RESTAUROHET”

Shtepia e perfolur e at gjergj fishtes ne fishte te lezhes nuk do te restaurohet. Ministria e kultures thote se ajo eshte nje objekt privat, ndersa shtepia ku ka lindru poeti eshte e shembur plotesisht ndaj memoria per klerikun do te behet tek kolegji i troshanit,vendi ku At Fishta i kushtoi pjesen me te rendesishme te jetes se tij. Kete e ka bere te ditur nga Lezha, ministria e kultures mirala Kumbaro duke shtuar se per kete projekt duhet dhe po bashkpunohet me klerin katolik.

Nje vit me pare ministria e kultures e shpalli monument kulture te kategorise se pare ish vendin ku me pare ka qene kolegji i troshanit dhe ku kas sherbyer edhe at gjergj fishta, ndersa vete fshati troshan eshte shpallur zone e mbrojtur.

Lexoni dhe kete

“GISHTËZAT”, SHFAQJE PËR FËMIJË NË AMBIENT TË HAPUR

E kishin përgatitur shfaqjen që të jepet në teatrin “Migjeni”, një shfaqje për fëmijë, me …