Thursday , 23 February 2023

STARTON KONFERENCA SHKENCORE NE LUIGJ GURAKUQI

Ka startuar n Universitetin e Shkodrs Luigj Gurakuqi nj workshop ndrkombtar mbi LHC-n, astrofizikn, fizikn mjeksore dhe mjedisore. Rektori i ktij universiteti Artan HAxhi, ka theksuar faktin se tematika q do t prezantohet n kt konferenc sht mjaft e rndsishme.Nga ana tjetr Fizikantja njherazi deputete e parlamentit t Shqipris Mimoza Hafizi ka evidentuar faktin se vendi yn ka grupe shum t vogla shkencore cka bn q Shqipria t mos prfitoj nga fondet pr programet dhe projektet shkencore evropiane.Workshopi sht fryt i bashkpunimit t Universitetit t Shkodres dhe t Tirans me Organizaten Evropiane pr Krkimet Brthamore. Nj vend t veant n kt orkshop z fizika mjeksore dhe ajo e mjedisit. Organizatort kan vendosur q t ket seanca t zgjeruara mbi teknikat moderne pr trajtimin e kancerit. Gjithashtu do ti jepet vend fiziks s mjedisit duke theksuar zhvillimet e saj n Shqipri.

Lexoni dhe kete

PROGRAMI I BONUSIT TË RIJETËSIMIT NË SHKODËR

Shkodra ishte ndalesa e radhës e ministres së kulturës, Elva Margariti, për të folur për …