Wednesday , 29 June 2022

TE HENEN KUPA “FAMILJA MURIQI” NE ĒIKLIZEM

Ēiklistėt e Vllaznisė bėhen gati pėr njė tjetėr garė kombėtare. Pasi kanė marrė pjesė pak ditė mė parė nė kupėn “Sali Hima” qė u zhvillua nė Tiranė dhe ata bėnė njė paraqitje shumė tė mirė, kėtė herė do tė marrin pjesė nė kupėn e familjes Muriqi qė Federata Shqiptare e Ēiklizmit organizon nė nderim tė pjestarėve tė kėsaj familje qė kanė dhėnė shumė pėr ēiklizmin shkodran dhe atė shqiptar. Kjo kupė do tė zhvillohet ditėn e hėnė dhe nė tė do tė marrin pjesė tė gjithė ekipet e vendit, mes tyre padyshim edhe Vllaznia e Shkodrės.

Itinerari i kėsaj etape do jetė me nisjen nga Tirana dhe mbėrritjen nė Shkodėr mesditen e sė hėnės. Gara do jetė e ndarė sipas moshave dhe ekipi i Vllaznisė do tė marrė pjesė nė kategorinė e kadetėve ngaqė tė gjithė sportistėt i ka nėn moshėn 17 vjeē. Sipas trajnerit Sabetin Hoxha, pretendimet e ekipit tė tij janė pėr tė zėnė vend tė parė sepse edhe pėrgatitja qė kanė bėrė prej kohėsh ėshtė e tillė.

Ēiklistėt Bruno Kola, Rais Ferhati, Sabah Alija, Rigers Velija, Gjergj Zefi e tė tjerė, po kalojnė njė formė shumė tė mirė dhe kjo pritet tė japė frutet e veta edhe nė garat e sė hėnes. Fakti qė Federata nderon familjen Muriqi nė fakt ėshtė shumė domethėnės pėr tė lartėsuar pjestarėt e kėsaj familje, duke nisur nga i madhi Fadili, pėr tė vazhduar me Ganinėn, Ruzhdinė dhe mė tė fundit, Fuatin. Tė gjithė ata nuk jetojnė mė megjithatė kujtimi dhe vepra e tyre do mbesė gjatė nė mendjen e tė gjithėve por edhe nė historinė e kėtij sporti.

Lexoni dhe kete

DAJAN SHEHI: U RIKTHEVA NƋ SHTƋPINƋ TIME TƋ DYTƋ

I ka mjaftuar njĆ« vit rrugĆ«tim nĆ«pĆ«r ShqipĆ«ri, pĆ«r tĆ« kuptuar se zgjedhja e tij …