Thursday , 23 February 2023

TERRORIZMI GJUNJEZON BRUKSELIN

Terrorizmi ka gjunjezuar Brukselin. Te pakten 36 persona kane vdekur dhe dhjetera te tjere jane plagosur si rezultat i 4 sulmeve terroriste qe kane perfshire Brukselin. Brukseli u trondit fillimisht nga dy shprthime n aeroportin ndrkombtar, ku humbn jetn t paktn14persona dhe u plagosn 30 vet. Pas ksaj, shprthime t tjera ndodhn n metron e Brukselit n lagjen Maelbeek, ku jan t vendosura zyrat e Bashkimit Europian.

Raportohet se jandhjetraviktima dhe mbi 50 t plagosurnga shprthimi n metro. Bilanci pritet qe te perkeqesohet ne oret vijuese. Qeveria e Belgjiks deklaroi zyrtarisht se jan sulme terroriste e si rrjedhoj rreziku sht rritur n nivelin 4, ka do t thot se n rrug ka dal ushtria. T gjitha metrot e autobust jan mbyllur si dhe aeroporti sht i bllokuar. Ambasada shqiptare dhe ajo e Kosoves ne Bruksel kane ber eme dije se nuk ka te dhena per persona shqiptar qe te jene plagosur gjate ketyre sulmeve terroriste. Shteti Islamik ka marr prgjegjsin pr sulmet n Bruksel. Kjo sht transmetuar nga agjencia Amaq, media t afrta me organizatn terroriste. Ndersa behet me dije se jane arrestuar 2 persona si pergjegjes te sulmeve.

Shqiperia eshte solidarizuar me qytetaret e Brukselit, ku sulmet jane denuar nga kreret me te larte te shtetit. Po ashtu kreu i komitetit Mysliman ne Shqiperi Skender Bruaj ka denuar sulmet ne Bruksel. Terrori nuk ka fe, nuk ka lidhje me asnje fe e aq me pak me islamin-ka theksuar ne fjalen e tij Skender Bruaj. Masa te rrepta jane marre ne te gjitha pikat e areoporteve dhe metrove. Edhe ne rinas kane shtuar masat e sigurise. Ndersa ne Bruksel eshte shpallur gjendja e alarmit, ushtria ka zbritur ne rruget e qytetit.