Thursday , 23 February 2023

Thaci pritet me protesta ne Podgorice!

Ministri i Jashtėm i Kosovės Hashim Thaēi dhe ai i Malit tė Zi Igor Llukshiē, kanė vlerėsuar se marrėdhėniet midis Prishtinės dhe Podgoricės janė tė mira dhe miqėsore dhe se disa ēėshtje tė pazgjidhura sė shpejti do tė tejkalohen. Thaēi po qėndron pėr vizitė zyrtare nė Mal tė Zi, pėr herė tė parė nė kėtė shtet.
“Miqėsia e popullit tė Kosovės dhe e malazezėve ėshtė shumė e gjatė dhe e mirė. Ėshtė njė miqėsi mė e vjetėr se shtetet tona dhe paraqet model edhe pėr vendet e tjera. Unė jam sot kėtu pėr tė punuar, pėr tė thelluar kėtė bashkėpunim ndėr-institucional midis Kosovės dhe Malit tė Zi”, ka thėnė Thaēi.

Edhe homologu i tij malazez ėshtė shpehur nė tė njėjtėn frymė, duke thėnė se marrėdhėniet midis dy vendeve janė pėrmbajtjėsore. Llukshiē ka kujtuar se, vitin e kaluar, janė nėnshkruar nėntė marrėveshje midis Malit tė Zi dhe Kosovės. “Nė kėtė kontekst, kėtė vit duhet tė ndikojmė qė nė nivelin e ekspertėve, sa mė shpejt tė pėrfundojė puna e demarkacionit tė kufirit dhe tė pėrgatisim gjithēka pėr nėnshkrimin e kėsaj marrėveshjeje gjatė vitit 2015”, ka thėnė Llukshiē.

Thaēi nė Podgoricė ėshtė pritur me protesta tė personave tė zhvendosur nga Kosova dhe tė njė pjesė tė opozitės pro-serbe. 

Zėvendėskryeministrit dhe Ministrit tė Jashtėm Hashim Thaēi i ėshtė organizuar njė pritje e mirė nga autoritetet malazeze, por janė gazetarėt ata qė nuk e kanė lėnė rehat duke ia kujtuar akuzat pėr krime lufte.Pėrveē serbėve tė Malit tė Zi qė nuk janė pajtuar me kėtė intervistė, Thaēi ėshtė ballafaquar me pyetje tė pakėndshme tė gazetarėve tė cilat ia kanė kujtuar akuzat e vjetra pėr krime lufte.Foto: Zoran ?uri?

Homologu i Thaēit Luksic ėshtė pyetur se si ndihet qė takohet me njė njeri qė akuzohet pėr krime lufte. Luksic ka thėnė se Thaēi ėshtė i mirėpritur nė Podgoricė. Ndėrkohė, Thaēi u ėshtė pėrgjigjur atyre duke u thėnė “mos u bėni mė katolikė se Papa”

Lexoni dhe kete

NƋ MAL TƋ ZI “KRISJE” BRENDA SHUMICES

ƋshtĆ« konstituar parlamenti i ri i Malit tĆ« Zi ku pĆ«r herĆ« tĆ« parĆ« Millo …