Thursday , 23 February 2023

TUZI, NUK FITON TE DREJTEN PER KOMUNE

N seancn e fundit t Parlamentit t Malit t Zi nuk gjeti mbshtetje nisma e deputetve shqiptar pr plotsimin dhe ndryshimin e Ligjit mbi organizimin territorial. Ky ligj parashikonte q edhe Malsia me qendr n Tuz, t fitoj statusin e komuns s plot.

Realizimi i ktij objektivi ishte krkes e vazhdueshme e partive politike shqiptare, por q asnjher nuk gjeti mbshtetje nga Qeveria e Malit t Zi. Si pasoj, Tuzi me shumic shqiptare, mbetet komun urbane n varesi t kryeqytetit t Malit t Zi, Podgorics.

Edhe kryetari i Kuvendit, Ilir Meta, n vizitn e fundit q zhvilloi n Malin e Zi, krkoi krijimin e komuns s Tuzit, e cila banohet me shumic shqiptare. Meta tha se dhnia e statusit t plot t komuns s Tuzit, do t ishte nj tregues konkret se autoritetet malazeze respektojn t drejtat e pakicave kombtare.

Lexoni dhe kete

NË MAL TË ZI “KRISJE” BRENDA SHUMICES

Është konstituar parlamenti i ri i Malit të Zi ku për herë të parë Millo …