Thursday , 23 February 2023

Ulqin, mbrojtja e palmave!

Dmtuesi i quajtur Buburreci i kuq q ka sulmuar para dy viteve palmat n komunn e Ulqinit e ka zvogluar numrin e ksaj bime tropikale duke demtuar 28 rrnj nga 300 palma qe ndodhen ne Ulqin. Prfaqsuesit e komuns s Ulqinit,Ndrmarrjes komunale Pastrim Gjelbrim kan zhvilluar nje takim pune rreth ksaj problematike.

Ndrkaq,Milazim Mustafa ,sekretar pr ekonomi,deklaroi se shpenzimet pr strpikje jan goxha t mdha ,ndersa shkojne rreth 30 mije euro ne vit.

sht br prerja e palmave t dmtuara , m pas ndezja e tyre dhe strpikja e trungut me lng t posam kundr ktij buburreci me qllim q krimbi dmtues t mos kish mundsi t prhapej n palma tjera. Bukurin dhe hijeshin qytetit turistik t Ulqinit ia japin edhe palmat, e veant n natyrn e gjelbr t ktij qyteti.

Lexoni dhe kete

NË MAL TË ZI “KRISJE” BRENDA SHUMICES

Është konstituar parlamenti i ri i Malit të Zi ku për herë të parë Millo …