YMER STRINIQI, LAMTUMIRA E HESHTUR E KETIJ KOLLOSI

Mngjesin e s premtes sht ndar nga jeta n moshn 71 vjeare gazetari dhe komentatori I mirnjohur sportiv Ymer Striniqi. Ai kishte koh q vuante nga nj smundje e rnd e cila I mori edhe jetn duke ln pas jo pak gjra t parregulluara n jetn e tij. Njeriu q mbi 50 vjet me rradh ishte simboli I mikrofonit, statistikave dhe komenteve t tij, kt her nuk arriti t komentonte ndeshjen e rradhs, at t jets. Pr t gjith ne gazetart e tjer sportiv, ai ka qen shembulli i njeriut korrekt, I gazetarit t apasionuar dhe komentatorit me z t veant.

Ka qen shembulli I njeriut t ndershm dhe I till iku nga kjo bot. Madje, edhe prcjelljen pr n banesn e fundit, e ka ln amanet q tia bjn pa nderime t mdha. Ndoshta si apel pr njerzit q kishin dika n dor dhe kurr nuk I hapn dyert pr tI kryer pun. Pr vajzn q endet do dit n dyert e Drejtoris Arsimore pr nj vend pun, pr djalin n po t njjtat kushte dhe pr rrjedhoj, profesor Ymeri ka dashur q prcjelljen pr n banesn e fundit ta bj pa ceremoni t veant dhe pa homazhe.

Sepse I till ka qen ky njeri gjat gjith jets s tij. Megjithat, karriera dhe vepra e Ymer Striniqit do t mbesin gjat n kujtesn e t gjithve. Zri I tij n transmetimet radiofonike dhe televizive, statistikat e veanta dhe komentet shum domethnse. Mbi 50 vite karrier n mediat lokale dhe ato qendrore, e kan br at nj personalitet t veant n fushn e gazetaris sportive. Edhe televizioni Rozafa ka patur fatin ta ket pjes t saj vite m par dhe kuptohet q kjo sht nj krenari sepse emra t till I vijn rradh gazetaris. I prjetshm qoft kujtimi yt profesor Ymeri!

 

Lexoni dhe kete

KUKËSI – VLLAZNIA, SFIDA HAPËSE E JAVËS SË 32-të

Vllaznia prej dy ditësh ka nisur përgatitjet për ndeshjen e rradhës, atë që do të …