Thursday , 23 February 2023

ZGJEDHJET E PJESSHME LOKALE NË VEND, GJIKNURI: JEMI GATI QË SOT TË HYJMË PËR TË FITUAR ZGJEDHJET

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Socialiste, Damian Gjiknuri, ka folur pas mbledhjes së kryesisë në selinë e PS, ku tha se kjo forcë politike është gati që sot të hyjë për të fituar zgjedhjet e pjesshme lokale.

Sa i takon zgjedhjeve lokale të pjesshme, ato sipas Gjiknurit duhet të shpallen nga presidenti Meta jo më larg se 45 ditë nga zbardhja e vendimit të Gjykatës Kushtetuese, sa i takon çështjes së 30 Qershorit.

Gjiknuri foli edhe për komisionin për reformën zgjedhore…

Përsa i përket zgjedhjeve lokale, ato priten të mbahen në të paktën 7 bashki, ku kryetarët janë dorëhequr ose shkarkuar, apo rasti i Bashkisë Shkodër, ku Voltana Ademi mban prej dy vitesh mandatin në tejkalim të afatit 4-vjeçar.

Lexoni dhe kete

PD DHE PL FIRMOSIN MARRËVESHJEN PËR ZGJEDHJET E 14 MAJIT

Ashtu siç u lajmërua një ditë më parë, këtë të enjte është zyrtarizuar marrëveshja mes …