Friday , 3 February 2023

ZGJEDHJET PARLAMENTARE NË KOSOVË

Këtë të dielë në Kosovë mbahen zgjedhjet e parakohshme parlamentare.

Të drejtën e saj kushtetuese për të votuar këtë të dielë e ka ushtruar edhe Presidentja në detyrë e Kosovës, Vjosa Osmani. Ajo tha se sot është një ditë e bardhë për Kosovën.

Ndërsa, kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, tha se sot është ditë e ndritshme, ashtu siç do të jetë e ardhmja.

Në këto zgjedhje janë në garë 21 parti politike, 2 koalicione dhe 5 iniciativa qytetare.

Lexoni dhe kete

ARRIHET KOALICIONI ANTI-GJUKANOVIQ

Në Mal të Zi tashmë është arritur marreveshja për krijimin e koalicionin anti-Gjukanoviq. Nga takim …